Kielce - synagoga

Posty: 16090
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Kielce - synagoga

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 wrz 2017, 00:00

W samym sercu Kielc, przy ulicy Warszawskiej 17, na wysepce utworzonej pomiędzy jezdniami ruchliwej ulicy - Alei IX Wieków Kielc - znajduje się budynek dawnej synagogi, obecnie mieszczący Archiwum Państwowe.
Okazała budowla powstała w latach 1903-1909, według projektu Stanisława Szpakowskiego.
Murowany z cegły budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu mauretańsko-neoromańskim, z niższą dobudówką poszerzającą front w stosunku do głównego korpusu oraz dwóch symetrycznie ustawionych aneksów, mieszczących klatki schodowe. Całość była nakryta dwuspadowym dachem z dekoracyjnym szczytem od strony wschodniej i zachodniej. Elewację synagogi zrealizowano w surowej cegle. Wewnątrz umieszczono dwa rzędy słupów, pomalowanych w sposób imitujący marmur. Dzieliły one główną salę modlitewna synagogi na trzy nawy. Nawy boczne przykryte były płaskim stropem i mieściły na piętrze galerie dla kobiet. Nawa środkowa była przykryta drewnianym, trudnym do zakwalifikowania sklepieniem, nawiązującym do architektury islamskiej.

Wnętrze synagogi było niezwykle bogato zdobione w przeciwieństwie do dekoracji zewnętrznych. Na błękitnym suficie, który miał symbolizować niebo, wymalowanych zostało 12 plemion Izraela. Po prawej stronie od wejścia namalowana była Ściana Płaczu, a po lewej grób Racheli. Centralnym obiektem sami modlitwenej była bogato zdobiona bima. Przy ścianie wschodniej, w niewielkiej apsydzie, znajdował się Aron ha-kodesz, zwieńczony złotą koroną na Torę. Całość posiadała 400 miejsc siedzących.

- za Wikipedią, wpis nieco zmodyfikowałam.

W czasie II Wojny Światowej Niemcy sprofanowali świątynię i zdewastowali jej wnętrze, przeznaczając obiekt na magazyn zrabowanego mienia żydowskiego oraz na areszt. Pod koniec wojny wnętrze podpalono. Po roku 1945 opuszczony budynek niszczał nieużytkowany. Mało brakowało, a podzieliłby los wielu innych polskich bóżnic, które zawadzające i niewygodne znikały z czasem z krajobrazu miast.
Na szczęście w latach 1951 - 1955 przeprowadzono przebudowę budynku dawnej synagogi z przeznaczeniem na Archiwum Miejskie. Całości nadano cechy klasycystyczne z elementami socrealizmu oraz zmieniono kształt okien (pierwotnie były zakończone półkoliście), jednak we wnętrzu zachowano dawny układ pomieszczeń.
Do dziś nie przetrwały istniejące niegdyś w sąsiedztwie mykwa i dom rabina. Wyburzono je w latach 70. XX wieku w związku z przebudową drogi i poszerzeniem jezdni.

W 1987 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: A.328 z 14.07.1987).
Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z kwietnia 2017 roku.
Załączniki
Synagoga w Kielcach (1).jpg
Synagoga w Kielcach (1).jpg (62.38 KiB) Przejrzano 877 razy
Synagoga w Kielcach (3).JPG
Synagoga w Kielcach (3).JPG (40.04 KiB) Przejrzano 877 razy
Synagoga w Kielcach (6).jpg
Synagoga w Kielcach (6).jpg (66.58 KiB) Przejrzano 877 razy
Synagoga w Kielcach (4).JPG
Synagoga w Kielcach (4).JPG (28.88 KiB) Przejrzano 877 razy
Synagoga w Kielcach (7).jpg
Synagoga w Kielcach (7).jpg (62.38 KiB) Przejrzano 877 razy
Synagoga w Kielcach (2).JPG
Synagoga w Kielcach (2).JPG (60.7 KiB) Przejrzano 877 razy
Synagoga w Kielcach (5).JPG
Synagoga w Kielcach (5).JPG (52.78 KiB) Przejrzano 876 razy
Źródło Wikipedia.jpg
Źródło Wikipedia.jpg (110.9 KiB) Przejrzano 876 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość