Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

Stare i ciekawe budynki trafostacji.
Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 sie 2017, 16:27

Poza bardzo charakterystycznymi transformatorowymi stacjami kioskowymi na terenie Warszawy zachowało się kilka innych przedwojennych obiektów o takim przeznaczeniu ale całkowicie odmiennym wyglądzie. Mam na myśli podziemne stacje trafo, lokowane na ulicach, głownie pod chodnikami.
Na pierwszy rzut oka ich okrągłe włazy przypominają większe studzienki kanalizacyjne. W sąsiedztwie żeliwnych pokryw stacji transformatorowych umieszczano kratki wentylacyjne.
Podziemne transformatory powstawały w okresie międzywojennym i - moim zdaniem - były świetnym pomysłem. Nie zabierały miejsca i były bezpieczne dla przechodniów.
Pewnym problemem pewnie było ich zalewanie przez wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych. Ciekawa jestem, jak sobie z tym problemem poradzono.

Pierwszy zachowany do dziś obiekt tego typu pokazał mi nasz militarny moderator, Warschauer44, podczas spaceru po mieście. Sama na bank nie zwróciłabym uwagi na tą dziwną trafostację, a nawet jeżeli - nie wiedziałabym po prostu, z czym mam do czynienia.
Ulica Długa, pod Arsenałem:
Załączniki
Ulica Długa, pod Arsenałem (4).JPG
Ulica Długa, pod Arsenałem (4).JPG (49.77 KiB) Przejrzano 6776 razy
Ulica Długa, pod Arsenałem (3).JPG
Ulica Długa, pod Arsenałem (3).JPG (57.98 KiB) Przejrzano 6776 razy
Ulica Długa, pod Arsenałem (2).JPG
Ulica Długa, pod Arsenałem (2).JPG (50.45 KiB) Przejrzano 6776 razy
Ulica Długa, pod Arsenałem (1).JPG
Ulica Długa, pod Arsenałem (1).JPG (46.3 KiB) Przejrzano 6776 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 sie 2017, 16:32

Ulica Senatorska, przed Pałacem Prymasowskim. W tym przypadku zachowała się nawet kratka wentylacyjna.
Załączniki
Ulica Senatorska (1).JPG
Ulica Senatorska (1).JPG (59.94 KiB) Przejrzano 6775 razy
Ulica Senatorska (2).JPG
Ulica Senatorska (2).JPG (36.26 KiB) Przejrzano 6775 razy
Ulica Senatorska (3).JPG
Ulica Senatorska (3).JPG (68.63 KiB) Przejrzano 6775 razy
Ulica Senatorska (5).JPG
Ulica Senatorska (5).JPG (75.19 KiB) Przejrzano 6775 razy
Ulica Senatorska (6).JPG
Ulica Senatorska (6).JPG (72.46 KiB) Przejrzano 6775 razy
Ulica Senatorska (4).JPG
Ulica Senatorska (4).JPG (68.82 KiB) Przejrzano 6775 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 sie 2017, 16:45

Łazienki Królewskie, Aleja Chińska. Nieopodal Nowej Pomarańczarni też zauważyłam coś podobnego. Czy to też może być podziemny transformator?
Załączniki
Łazienki Królewskie (1).JPG
Łazienki Królewskie (1).JPG (113.41 KiB) Przejrzano 6775 razy
Łazienki Królewskie (2).JPG
Łazienki Królewskie (2).JPG (110.1 KiB) Przejrzano 6775 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1999
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

Postautor: warschauer44 » czwartek 10 sie 2017, 17:09

Karolina pisze:Łazienki Królewskie, Aleja Chińska. Nieopodal Nowej Pomarańczarni też zauważyłam coś podobnego. Czy to też może być podziemny transformator?

Wydaje mi się że tak.
Przy tej okazji - transformatory podziemne, zaczęto budować jesienią 1904 roku, najpierw na ulicy Nowy Świat z faktu iż ulica była zbyt wąska na transformatory kioskowe (które zresztą niezbyt przypadły do gustu ówczesnym mieszkańcom goroda Varšavy) - wówczas takie podziemne transformatory powstały na rogu z ulicami: Chmielną, Warecką i Świętokrzyską.
www.facebook.com/Luftschutz3345


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Przedwojenne stacje transformatorowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości