Bytom - EC Szombierki

Bytom - EC Szombierki

Postautor: Eworu » środa 13 gru 2017, 10:28

Widzę że jak dotąd Szombierki nie mają osobnego wątku, tylko setki sub-wątków ;) Trzeba to zmienić, ale ja niestety mam jedynie zdjęcia z podziemi.

Obrazek
Kilka dni temu dzięki wycieczce organizowanej przez Bytomski Detektyw Historyczny miałem okazję zwiedzić przepastne podziemia elektrowni. Miejsca na wyprawę rozeszły się w 15 minut.
Po podpisaniu stosownych dokumentów odbyliśmy krótką wycieczkę po elektrowni (niestety bez możliwości robienia zdjęć) i po chwili zeszliśmy kilka metrów pod ziemię...
Obrazek

Podziemia elektrowni są ogromne, wspaniałe, znakomite! Setki tuneli technicznych, pomieszczeń pełnych złomu, brodzenie w wodzie, przeskakiwanie po pomostach zrobionych z cegieł i desek, omijanie olejowych plam o tęczowej barwie i ciągłe schylanie się przed wiszącymi z sufitu resztkami kabli.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Bardzo interesująca jest cała ta plątanina haków przy suficie - zardzewiałe, złowieszczo świecące w blasku latarek niczym w jakiejś rzeźni, ciągną się kilometrami.
Miejscami z sufitu zwisają stalaktyty, a na ziemi tworzą się stalagmity

Obrazek
Obrazek

Idąc dalej napotykamy na pomieszczenia techników i magazyny pełen izolatorów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Luksfery są również pod ziemią ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Generalnie historie o tym że pod ziemią mogłyby się minąć dwa samochody, powtarzane jako miejska legenda Bytomia są prawdą :) Tunel kablowy ma szerokość 3,65 metra .Tunel wody zimnej szerokość 4,30 metra. Sam tunel wody zimnej jest nieużywany od lat 80-tych w związku z przekształceniem elektrowni w eletrociepłownię.
Obrazek
Obrazek
Chyba przedwojenny grzejnik?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Taśmociąg podziemny
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
No i na koniec zerknęliśmy jeszcze do kuźni
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Re: Bytom - EC Szombierki

Postautor: Velder » środa 13 gru 2017, 18:52

Eworu pisze:Widzę że jak dotąd Szombierki nie mają osobnego wątku, tylko setki sub-wątków ;) Trzeba to zmienić, ale ja niestety mam jedynie zdjęcia z podziemi.

To chyba moja wina, bo się pierw zdeklarowałem że go założę, a potem o tym zapomniałem :oops:. Ale dobrze, że już powstał. Za jakiś czas postaram się dorzucić jakieś zewnętrzne fotki, bo mam ich sporo.

Hmm, chyba kojarzę wyjście jednego z tych tuneli. Pamiętasz może od czego on był? (pytam z ciekawości, nie zamierzam tam włazić ;))
Załączniki
1.jpg
1.jpg (69.94 KiB) Przejrzano 101 razy

Re: Bytom - EC Szombierki

Postautor: Eworu » środa 13 gru 2017, 19:22

Wydaje mi się że to taśmociąg. Prowadzi on pod system nawęglania, o ile mnie pamięć nie myli. Jeśli to ten co my byliśmy to chyba jest już zadekowany i niedostępny.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytkowe elektrownie i stacje transformatorowe”