Strona 1 z 1

Tomaszów Mazowiecki - miejsce po synagodze

: środa 22 lis 2017, 21:47
autor: Karolina Kot
Nieopodal Placu Tadeusza Kościuszki, w centrum Tomaszowa Mazowieckiego, u zbiegu dzisiejszej ulicy Berka Joselewicza (dawnej Handlowej) i Piekarskiej, znajduje się wybetonowany plac, służący obecnie jako parking strzeżony.
To właśnie w tym miejscu do roku 1939 funkcjonowała największa z tomaszowskich bóżnic, wzniesiona w latach 1864–1878.
Jak podaje Wikipedia:
Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Projektant i budowniczy pozostaje nieznany. Wystrój synagogi wykonali bracia Warzagerowie, malarze artyści sprowadzeni w tym celu do Tomaszowa.

Modlitewnia była obiektem orientowanym, krytym dwuspadowym dachem. Wejście znajdowało się od strony dawnej ulicy Handlowej. Na parterze mieścił się przedsionek z wieszakami na ubrania i naczyniami służącymi mężczyznom do rytualnego obmywania rąk, a ponad nim, na piętrze natomiast babiniec przeznaczony dla kobiet, otwarty galeryjką na główną salę z bimą i "świętą arką".
Do babińca wiodło osobne wejście, a jego wnętrze doświetlane było niewielkimi, półkoliście zwieńczonymi oknami.
Główna sala modlitewna, umieszczona od strony wschodniej, posiadała o wiele wyższe okna, ciągnące się niemal przez całą wysokość bocznych ścian synagogi, także półkoliście zakończone. W szczycie budynku, od strony zachodniej, znajdowało się okrągłe okienko o charakterze rozety.

Niestety, ta ciekawa budowla nie przetrwała II Wojny Światowej. Została podpalona przez Niemców 16 października 1939 roku, a jej ruiny rozebrano kilka miesięcy później.
Do dziś miejsce po synagodze pozostaje niezabudowane.

Zdjęcia wykonałam w październiku 2017 roku, niemal w rocznicę spalenia synagogi.
Lokalizacja