Praszka - sygnatury na cmentarzu żydowskim

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Praszka - sygnatury na cmentarzu żydowskim

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 lip 2018, 22:46

Na terenie cmentarza żydowskiego w Praszce (powiat oleski) zachowało się do dziś bardzo dużo nagrobków i ich fragmentów, łącznie niemal 400. Niestety, od czasu II Wojny Światowej nie znajdują się one w pozycji in situ, niemal wszystkie leżą ułożone jeden na drugim, przygotowane do wywózki i zapewne do użycia w formie materiału budowlanego.
Z tego powodu bardzo trudno jest odczytać pokrywające je inskrypcje, a jeszcze ciężej odszukać umieszczane zwyczajowo w dolnej partii pomników sygnatury mistrzów kamieniarskich, będące swoistymi podpisami zakładów, w których daną macewę wykonano.

Podczas krótkiej wizyty w tym miejscu, w kwietniu 2018 roku, udało mi się odszukać jedynie dwa przykłady rytów tego typu. Jestem głęboko przekonana, że jest ich na terenie kirkutu o wiele, wiele więcej.
Oto pierwsze znalezisko:
Załączniki
Sygnatura 1 (3).JPG
Sygnatura 1 (3).JPG (115.35 KiB) Przejrzano 4311 razy
Sygnatura 1 (2).JPG
Sygnatura 1 (2).JPG (89.04 KiB) Przejrzano 4311 razy
Sygnatura 1 (1).JPG
Sygnatura 1 (1).JPG (112.62 KiB) Przejrzano 4311 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Praszka - sygnatury na cmentarzu żydowskim

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 lip 2018, 22:48

A tak wygląda druga z dostrzeżonych przeze mnie sygnatur:
Załączniki
Sygnatura 2 (2).JPG
Sygnatura 2 (2).JPG (148.47 KiB) Przejrzano 4310 razy
Sygnatura 2 (1).JPG
Sygnatura 2 (1).JPG (149.2 KiB) Przejrzano 4310 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Cmentarze żydowskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości