Wrocław - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Moderator: Velder

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wrocław - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » wtorek 16 maja 2017, 22:03

Najpewniej masz rację, te "kable" rzeczywiście dotyczą zapewne łączności kolejowej. Niegdyś w okolicach wrocławskiego Dworca Głównego było takich metalowych pokryw wiele, dziś zachowały się pojedyncze sztuki.

A ta pokrywa kanalizacyjna, zauważona w pobliżu monumentalnego budynku poczty przy ulicy Zygmunta Krasińskiego, także wygląda mi na starą:
Załączniki
W pobliżu poczty.JPG
W pobliżu poczty.JPG (91.76 KiB) Przejrzano 6521 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 306
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2015, 19:59

Re: Wrocław - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: PL_Sheep » niedziela 27 sie 2017, 09:10

Idąc spacerem w kierunku Hali Stulecia natrafilismy na takie oto ustrojstwo
Załączniki
kratka.jpg
kratka.jpg (86.23 KiB) Przejrzano 6396 razy

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wrocław - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » niedziela 28 lis 2021, 12:13

Ulica Joachima Lelewela. Idąc od strony ulicy Józefa Piłsudskiego natrafimy tu na dwie mocno zniszczone klapy z sygnaturą zakładu Fernheizwerk Breslau.
Załączniki
Ulica Joachamia Lelewela (1).JPG
Ulica Joachamia Lelewela (1).JPG (65.56 KiB) Przejrzano 2593 razy
Ulica Joachamia Lelewela (5).JPG
Ulica Joachamia Lelewela (5).JPG (50.85 KiB) Przejrzano 2593 razy
Ulica Joachamia Lelewela (4).JPG
Ulica Joachamia Lelewela (4).JPG (58.16 KiB) Przejrzano 2593 razy
Ulica Joachamia Lelewela (3).JPG
Ulica Joachamia Lelewela (3).JPG (51.2 KiB) Przejrzano 2593 razy
Ulica Joachamia Lelewela (2).JPG
Ulica Joachamia Lelewela (2).JPG (68.03 KiB) Przejrzano 2593 razy
Ulica Joachamia Lelewela (6).JPG
Ulica Joachamia Lelewela (6).JPG (62.35 KiB) Przejrzano 2593 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wrocław - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » niedziela 28 lis 2021, 12:14

Kilka metrów dalej, idąc w kierunku ulicy Kolejowej, natrafimy na dwie znacznie lepiej zachowane pokrywy kanalizacyjne, odlane przed wojną w tym samym zakładzie.
Przy okazji pochwalę się nowymi butami. :mrgreen: :mrgreen:
Załączniki
Ulica Joachima Lelewela  (1).JPG
Ulica Joachima Lelewela (1).JPG (66.63 KiB) Przejrzano 2593 razy
Ulica Joachima Lelewela  (2).JPG
Ulica Joachima Lelewela (2).JPG (50.2 KiB) Przejrzano 2593 razy
Ulica Joachima Lelewela  (3).JPG
Ulica Joachima Lelewela (3).JPG (76.31 KiB) Przejrzano 2593 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wrocław - stare pokrywy i włazy studzienek kanalizacyjnych, hydrantów i podobnych ustrojstw

Postautor: Karolina Kot » sobota 29 kwie 2023, 09:18

Róg ulicy Świętego Mikołaja i Kiełbaśniczej, przed kościołem pw. św. Elżbiety, nieopodal rynku.
Ta betonowa pokrywa z sygnaturą "F" też wygląda mi na przedwojenną. Nie mam jednak pomysłu, ani tym bardziej siły, by poszukać, czy jest tak w rzeczywistości i w jakim zakładzie powstała.
Załączniki
Przed kościołem św. Elżbiety.jpg
Przed kościołem św. Elżbiety.jpg (141.65 KiB) Przejrzano 903 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości