Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, domniemane pozostałości wapiennika na Sroczej Górze

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, domniemane pozostałości wapiennika na Sroczej Górze

Postautor: Karolina Kot » środa 30 wrz 2015, 12:11

W Strzemieszycach Wielkich, na Sroczej Górze, ponad szkołą, przy leśnej drodze wiodącej z północnego krańca kamieniołomu wapieni triasowych, dostrzegłam pozostałość wkomponowanej w zbocze budowli, wzniesionej z kamienia z dodatkiem cegieł.
Pozostała z niej tylko jedna ściana.
Dzięki Kusmankowi i archiwalnym mapom udało się ustalić, iż prawdopodobnie mamy w tym przypadku do czynienia z reliktami dawnego wapiennika, który pierwotnie znajdował się w tym rejonie.

Nie jest to może obiekt specjalnie spektakularny, z racji stanu zachowania, niemniej jednak dla Strażników Czasu bardzo ciekawy.
Zdjęcia przedstawiające ruiny wykonane zostały we wrześniu 2015 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Domniemane pozostałości wapiennika (8).JPG
Domniemane pozostałości wapiennika (8).JPG (107.53 KiB) Przejrzano 8400 razy
Domniemane pozostałości wapiennika (5).JPG
Domniemane pozostałości wapiennika (5).JPG (102.91 KiB) Przejrzano 8400 razy
Domniemane pozostałości wapiennika (1).JPG
Domniemane pozostałości wapiennika (1).JPG (112.36 KiB) Przejrzano 8400 razy
Domniemane pozostałości wapiennika (3).JPG
Domniemane pozostałości wapiennika (3).JPG (111.42 KiB) Przejrzano 8400 razy
Domniemane pozostałości wapiennika (4).JPG
Domniemane pozostałości wapiennika (4).JPG (86.66 KiB) Przejrzano 8400 razy
Domniemane pozostałości wapiennika (2).JPG
Domniemane pozostałości wapiennika (2).JPG (107.54 KiB) Przejrzano 8400 razy
Domniemane pozostałości wapiennika (7).JPG
Domniemane pozostałości wapiennika (7).JPG (113.13 KiB) Przejrzano 8400 razy
Domniemane pozostałości wapiennika (6).JPG
Domniemane pozostałości wapiennika (6).JPG (107.39 KiB) Przejrzano 8400 razy
Na starej mapie.jpg
Na starej mapie.jpg (83.76 KiB) Przejrzano 8400 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: piątek 10 lis 2017, 17:44

Re: Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, domniemane pozostałości wapiennika na Sroczej Górze

Postautor: Pawap » piątek 10 lis 2017, 18:00

Muszę Was rozczarować, to nie jest wapiennik. Pochodzę ze Strzemieszyc i w latach 60-70 ub. wieku bywałem w tym miejscu. Wówczas ten obiekt był juz w ruinie, ale znacznie więcej elementów było widocznych. To jest pozostałości po jakimś budynku, trudno powiedzieć czy mieszkalnym. Na pewno w tych latach, co wspomniałem, ściana była wyższa i miała otwór okienny, przez który wyglądałem i oglądałem panoramę miasteczka.

Fragment mapy nie kłamie. Tam był wapiennik, ale bardziej w lewo (na północ) od tego domniemanego. Są tam hałdy odpadów z kamieniołomów - drobnego kamienia, który nie nadawał się do pieca. Widywałem też stopione charakterystycznie cegły. Ale to wszystko co po wapienniku pozostało. Z opowieści starszych osób jest mi wiadomo,że był to prawdopodobnie piec kręgowy (płaskie niskie budynki i wysoki komin, tak mi opisywano). Mapa by to potwierdzała, bowiem wyrażnie zaznaczono komin i bydynki obok. Jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia, rysunki, opisy lub inną wiedzę, to proszę udostępnić.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, domniemane pozostałości wapiennika na Sroczej Górze

Postautor: Karolina Kot » piątek 10 lis 2017, 19:20

Rzeczywiście, wychodzi na to, że sam piec nie zachował się do dziś.
Dziękujemy za wyjaśnienia! :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: piątek 10 lis 2017, 17:44

Re: Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, domniemane pozostałości wapiennika na Sroczej Górze

Postautor: Pawap » sobota 09 cze 2018, 15:18

Tak, to jest ruina dawnego wapiennika. Z tym, że nie tego, który widać na mapie. Zdjęcia przedstawiają mały szybowy piec wapienny, leżący na prawo od drogi prowadzącej od głównej drogi na Sroczą Górę. Natomiast idąc w w lewo za tą drogą natrafimy na hałdy (porośniete) odpadu, a dalej kamieniołom. Gdzieś właśnie w tej okolicy stał piec kręgowy, który jest zaznaczony na mapie. WIdać na niej podłuzny budynek i komin, obie te budowle są charakterystyczne dla pieców kręgowych.
W tej chwili nie mam skanera, ale jak będę miał do niego dostęp to zeskanuję artykuł o wapiennikach w Strzemieszycach.

Pozdrawiam
Pawap

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, domniemane pozostałości wapiennika na Sroczej Górze

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 cze 2018, 15:52

Na Sroczą Górę to się trzeba przede wszystkim wybrać kiedy liści nie będzie i dokładnie obszukać teren. A nóż widelec coś ciekawego się tam jeszcze skrywa?
Tak mniej więcej od dwóch lat się szykuję do tej "wyprawy badawczej", ale na razie wychodzi mi to jak przysłowiowej sójce. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości