Drożejowice - wieża ciśnień

Posty: 15362
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Drożejowice - wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » niedziela 13 sie 2017, 22:11

We wsi Drożejowice, położonej w powiecie kazimierskim, w gminie Skalbmierz, przy rozjeździe dróg krajowych 768 i 770, znajduje się współczesna, metalowa wieża ciśnień. Wzniesiono ją prawdopodobnie w latach 90. XX wieku jako wodociągową, między innymi na potrzeby pobliskiego gospodarstwa rolnego (dawnego folwarku przekształconego w PGR). Posiada zbiornik o pojemności 100 m3.
Wygląda na nadal użytkowaną.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Wieża ciśnień (1).JPG
Wieża ciśnień (1).JPG (41.01 KiB) Przejrzano 778 razy
Wieża ciśnień (3).JPG
Wieża ciśnień (3).JPG (27.14 KiB) Przejrzano 778 razy
Wieża ciśnień (2).JPG
Wieża ciśnień (2).JPG (43.12 KiB) Przejrzano 778 razy
Wieża ciśnień (5).JPG
Wieża ciśnień (5).JPG (34.52 KiB) Przejrzano 778 razy
Wieża ciśnień (4).JPG
Wieża ciśnień (4).JPG (33.67 KiB) Przejrzano 778 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 15362
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Drożejowice - wieża ciśnień

Postautor: Karolina Kot » niedziela 13 sie 2017, 22:17

Szukając informacji o tej wieży natrafiłam przypadkowo na ciekawy artykuł, opisujący katastrofę budowlaną, do jakiej doszło podczas wznoszenia bliźniaczego obiektu w nieodległej miejscowości Chroberz, położonej w powiecie pińczowskim, w gminie Złota.

Kosmici w Chrobrzu?

Taki karkołomny tytuł miał artykuł, który 22 lata temu ukazał się w dzienniku „Słowo Ludu”. Nie dotyczył on jednak domniemanego lądowania gości z kosmosu w naszej miejscowości, a katastrofy budowlanej do której doszło w okolicach stadionu i vis-à-vis budynku Wspólnoty Mieszkaniowej „Nasz dom”.
Na początku lat 90 – tych podjęto decyzję o budowie w Chrobrzu wieży ciśnień, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie w wodociągu. Konstrukcję zlokalizowano na terenie ujęcia wody za stadionem (w kierunku północnym). Była to najwyższa budowla w naszej miejscowości – miała ponad 40 metrów wysokości. W drugiej połowie 1992 roku udało się zakończyć inwestycję i w grudniu rozpoczęto napełnianie wieży wodą. Niestety cała konstrukcja i hektolitry wody runęły, powodując nie tylko ziszczenia w infrastrukturze wokół budowy, ale także zdestabilizowały dotychczasową strukturę gruntu.
Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Chociaż kilka osób może mówić o ogromnym szczęściu, gdyż bezpośrednio przed katastrofą opuścili wieże i znajdowali się na terenie ujęcia wody, w bezpośrednim sąsiedztwie wieży ciśnień.
Po katastrofie mówiło się nieoficjalnie, że przyczyną zawalenia się zbiornika były błędy projektanta. Toczyły się nawet postępowania sądowe w Kielcach i Gliwicach. Samorząd Gminy Złota stracił około 2,5 miliarda ówczesnych złotych (obecnie 250 tys. zł).
Wykonawca inwestycji deklarował postawienie nowej wieży do końca 1993 roku w innym miejscu, ale nie zdecydowano się na kontynuowanie budowy.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem z 1993 roku.

Autor: Paweł B. chroberz.info
Współpraca: Rafał B. chroberz.info
Źródło: chroberz.info
Załączniki
Skan artykułu ze Słowa Ludu (październik 1993).jpg
Skan artykułu ze Słowa Ludu (październik 1993).jpg (119.18 KiB) Przejrzano 776 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość