Pszczyna - instalacja artystyczna "Dom Lilit"

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pszczyna - instalacja artystyczna "Dom Lilit"

Postautor: Karolina Kot » wtorek 12 lip 2016, 21:14

W Pszczynie, przy ulicy Wałowej, znajduje się opuszczony budynek, noszący cechy mogące sugerować, iż został on wybudowany przez osoby pochodzenia żydowskiego. Nie mam pojęcia, co się tam pierwotnie znajdowało.
Podczas spaceru naszą uwagę zwróciły najpierw bardzo ciekawe otwory okienne, a następnie umieszczone na elewacji hebrajskie napisy, które jednak bezbłędnie odczytaliśmy jako współczesne.
Ta ciekawa instalacja powstała w roku 2011 z inicjatywy artystki Anny Leśniak, nawiązującej do przeszłości tej części miasta oraz do dawnych, żydowskich przesądów.
Osobiście bardzo mi się to dzieło spodobało, a zwłaszcza technika, w jakiej wykonano napisy

Anna Leśniak tak pisze o swoim dziele:
Instalacja w Pszczynie zajmuje górną część elewacji budynku, mieszczącego się w niewielkiej odległości od kina „Wenus", a wcześniej synagogi oraz innych miejsc związanych z obecnością Żydów w tym mieście. Stąd wziął się pomysł umieszczenia na elewacji napisu w języku polskim oraz w Jidysz, a tym samym przypomnienia współczesnym mieszkańcom o tym aspekcie historii Pszczyny.

Napis „W opuszczonych domach często można spotkać Lilit" (jid. in farlozene hejzer ken men trefen lilis) wykonany został techniką szablonu. Nie został jednak namalowany, lecz „odczyszczony", wytarty w brudnym tynku. Praca jest więc symboliczną rewitalizacją budynku, którego dalsze losy są niepewne. Wykorzystałam tu związany z tradycją żydowską przesąd, że w opuszczonych domach można natknąć się na Lilit. W oknach zawieszona została połyskująca tkanina, której kolor zmienia się w zależności od pory dnia oraz pogody.

Instalacja jest trzecią tego typu realizacją na opuszczonym domu, jednak dopiero tu pojawił się pomysł na tytuł "Sur-realizacje" i kontynuacje prac powiązanych z architekturą i kontekstem miejsca.

Źródło

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
W opuszczonych domach.. (1).JPG
W opuszczonych domach.. (1).JPG (69.72 KiB) Przejrzano 4901 razy
W opuszczonych domach.. (5).JPG
W opuszczonych domach.. (5).JPG (58.59 KiB) Przejrzano 4901 razy
W opuszczonych domach.. (2).JPG
W opuszczonych domach.. (2).JPG (75.55 KiB) Przejrzano 4901 razy
W opuszczonych domach.. (3).JPG
W opuszczonych domach.. (3).JPG (61.63 KiB) Przejrzano 4901 razy
W opuszczonych domach.. (4).JPG
W opuszczonych domach.. (4).JPG (58.39 KiB) Przejrzano 4901 razy
W opuszczonych domach.. (6).JPG
W opuszczonych domach.. (6).JPG (90.8 KiB) Przejrzano 4901 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Instalacje artystyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości