Hucisko - Kantor - "pomnik niemożliwy"

Hucisko - Kantor - "pomnik niemożliwy"

Postautor: Gatoma » sobota 30 cze 2018, 19:02

W Hucisku niedaleko Gdowa (powiat wielicki), zamieszkał jeden z najwybitniejszych światowych twórców teatralnych XX wieku- Tadeusz Kantor. Założyciel teatru Cricot 2 w Krakowie, twórca przełomowych w historii teatru spektakli takich jak: Umarła klasa, Wielopole, Wielopole czy Niech sczezną artyści, zbudował swój dom niedaleko dworu w Hucisku. I właśnie przy tym domu stoi bardzo nietypowa artystyczna konstrukcja. Jest to ogromne, 14- metrowe, betonowe krzesło, które powstało w 1995 roku, już po śmierci Kantora, ale według jego projektu. Krzesło jest nawiązaniem do niezrealizowanych planów artysty, aby wokół zaprojektowanego przez siebie domu postawić kilka rzeźb z cyklu, który nazwał „ pomnikami niemożliwymi”.

Podobna rzeźba, tylko z drewna, stała także w Oslo a kilka lat temu mniejszą kopię krzesła postawiono we Wrocławiu.

Do pomnika – krzesła niełatwo trafić, mimo niezłego oznakowania. Dom Kantora otoczony jest gęstymi krzakami a wejście zamknięte na głucho. Na co dzień nikt w tym domu nie mieszka. Bezpośrednia droga do posiadłości to właściwie droga polna, na którą lepiej nie wjeżdżać samochodem, zwłaszcza po deszczu lub w czasie zimy, gdy jest lód. Ponadto krzesło jest szczelnie zasłonięte krzakami i zdjęcia można zrobić tylko zza ogrodzenia, gdy już się udało te krzaki sforsować :). Ale warto!
Załączniki
Hucisko krzeslo Kantora.JPG
Krzesło - pomnik niemożliwy
Hucisko krzeslo Kantora.JPG (242.64 KiB) Przejrzano 197 razy

Re: Hucisko - Kantor - "pomnik niemożliwy"

Postautor: Karolina Kot » sobota 30 cze 2018, 22:49

Trochę mi wstyd, że tego wątku nie było dotychczas na Forum Strażników, chociaż przejeżdżałam nieopodal "Krzesła" w ostatnim czasie co najmniej kilka razy w tygodniu, a w samym Hucisku zawitałam już dobrych kilkanaście razy. :D
W ramach rehabilitacji z mojej strony fotografia wspomnianej wyżej przez Gatomę kopii rzeźby, znajdującej się we Wrocławiu, u zbiegu ulic Rzeźniczej i Łaziennej.

Lokalizacja oryginału
Lokalizacja rzeźby wrocławskiej
Załączniki
Wrocław, marzec 2017.JPG
Wrocław, marzec 2017.JPG (62.87 KiB) Przejrzano 185 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Instalacje artystyczne”