Chechło - wapiennik

Posty: 1330
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Chechło - wapiennik

Postautor: RUBEX » sobota 13 kwie 2019, 19:52

W powiecie Olkuskim, na północ od Pustyni Błędowskiej leży spora wieś Chechło (w języku staropolskim oznaczało to podmokłe łąki). Rozwinęło się tam wiele gałęzi drobnego przemysłu- tartaki, młyny, sadzawki rybne... Wieś leży na skałach wapiennych, toteż byłoby logicznym posunięciem usytuowanie tu pieców do wypalania wapna. Wystarczył rzut oka na portal ORSiP- mapa z lat 1958-61 pokazywała w polach na północ aż sześć niewielkich pieców. Dosyć długo zbierałem się do wycieczki, jednak udało się dopiero dziś.
Jako że dały znać o sobie brak autolokalizacji i map satelitarnych w dłoni, mogłem przeoczyć część obiektów. Po kilku pozostały wypełnione kamieniami wapiennymi zakrzaczone zagłębienia. Wreszcie, po wielu "pudłach" udało mi się trafić na niezwykle zarośniętą wklęsłość ziemi- znajdował się tam malutki (przypominał nieco rozmiarami piec spod Słowikowej skały w Morsku), lecz ładnie zachowany wapiennik. Nawet drewniane elementy przetrwały w dobrym stanie! Na polach i w pobliskim znajduje się wiele małych kamieniołomów, więc przytoczę zdjęcie najbliższego który ewidentnie był eksploatowany najdłużej. A kilkadziesiąt metrów dalej stoi sobie ambona myśliwska dla VIP-ów. Wiele widziałem, ale ta jest tak wypasiona, że mogłaby mieć własny numer kierunkowy :)
Miejsca po pozostałych wapiennikach i okolicę opiszę w osobnym wątku- być może ktoś inny znajdzie coś więcej.
Lokalizacja
Załączniki
IMG_mapa historyczna z ORSiP-u.jpg
Mapa z geoportalu województwa Śląskiego ORSiP
IMG_mapa historyczna z ORSiP-u.jpg (240.47 KiB) Przejrzano 3075 razy
IMG_1.JPG
IMG_1.JPG (251.82 KiB) Przejrzano 3075 razy
IMG_2.JPG
IMG_2.JPG (247.3 KiB) Przejrzano 3075 razy
IMG_3.JPG
IMG_3.JPG (243.47 KiB) Przejrzano 3075 razy
IMG_otwor dolny.JPG
dolny otwór wapiennika
IMG_otwor dolny.JPG (215.63 KiB) Przejrzano 3075 razy
IMG_otwor dolny od gory.JPG
ten sam otwór z nad ściany pieca (od góry)
IMG_otwor dolny od gory.JPG (254.83 KiB) Przejrzano 3075 razy
IMG_otwor gorny.JPG
górny otwór pieca
IMG_otwor gorny.JPG (239.52 KiB) Przejrzano 3075 razy
IMG_kamieniolomik.JPG
Najbliższy kamieniołom
IMG_kamieniolomik.JPG (239.74 KiB) Przejrzano 3075 razy
IMG_pobliska ambona.JPG
ambona myśliwska
IMG_pobliska ambona.JPG (169.08 KiB) Przejrzano 3075 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość