Częstochowa - kwatera Powstańców Śląskich na cmentarzu św. Rocha

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Częstochowa - kwatera Powstańców Śląskich na cmentarzu św. Rocha

Postautor: Karolina Kot » piątek 26 paź 2018, 07:20

W centralnej części częstochowskiego cmentarza św. Rocha, po prawej stronie główniej alejki, wiodącej od wejścia do kościoła w kierunku zachodnim, znajduje się kwatera Powstańców Śląskich, poległych w roku 1921, w czasie III Powstania Śląskiego.
Składa się ona z 16 mogił indywidualnych oraz z pomnika centralnego z tablicą memoratywną.
W obrębie kwatery spoczęli:

Ignacy Ziętal (uczeń)
Jan Gliński (strażak)
Czesław Stanik (strażak)
Robert Morys
Paweł Doniton
Aleksander Budny
Szczepan Dulski
Teodor Goczot
Stefan Bielecki
Kazimierz Gomoliszewski (uczeń)
Jan Ekert
Edward Puk
Paweł Smolarczyk
oraz mężczyźni o nieustalonej tożsamości.

Na wieść o wybuchu III powstania śląskiego, w Częstochowie 3 V 1921 r. miały miejsce wiec i ogromny trzydziestotysięczny pochód mieszkańców miasta. Jeszcze tego samego dnia pierwsi tutejsi ochotnicy wyruszyli na Górny Śląsk; były to oddziały dowodzone przez porucznika Franciszka Czarneckiego i podchorążego Ondrasika. Wśród miejscowych ochotników znaleźli się uczniowie gimnazjów oraz Państwowego Seminarium Nauczycielskiego (przy ul. Jasnogórskiej), członkowie Straży Ogniowej Ochotniczej, żołnierze (urlopowani na czas powstania) miejscowego garnizonu wojskowego (za zgodą dowódców wielu z nich pobierało broń z magazynów, m.in. dwa ciężkie karabiny maszynowe z zapasem amunicji otrzymał ochotnik, kapral 27 pp Roman Cielonek). Częstochowianie służyli głównie w dwóch kompaniach 8 Tarnogórskiego pułku piechoty: jedną dowodził F. Czarnecki, drugą (złożoną przede wszystkim z „Sienkiewiczaków”) Lucjan Rudzki. Od 4 maja do połowy czerwca brali oni udział w zaciętych walkach o Dobrodzień, Olesno Nowe i Olesno Stare. Na tereny objęte powstaniem z pomocą medyczną w maju wyruszyła z Częstochowy kolumna sanitarna nr 1, zorganizowana i kierowana przez doktora kapitana Władysława Kahla, członkiniami personelu medycznego były m.in. siostry PCK Jadwiga Uznańska i Halina Mikulska. Kolumna operowała w rejonie Kochanowice-Lubliniec, m.in. wyposażyła w pościel i bieliznę (zebraną przez oddział częstochowski PCK) szpital powstańczy w Lublińcu, a także powstańczy pociąg sanitarny. Częstochowskich ochotników, którzy zginęli w walkach, przewożono do Częstochowy i chowano w osobnej kwaterze (obecnie sektor 41) na cmentarzu św. Rocha. Pierwszymi poległymi byli uczestnicy walk o Dobrodzień 4 i 5 V 1921 r.: Kazimierz Gomoliszewski i Ignacy Ziental (uczniowie Gimnazjum im. Sienkiewicza), Jan Gliński i Czesław Stanik, strażacy. Pochowano ich wraz z czterema nierozpoznanymi powstańcami. W wielotysięcznym kondukcie pogrzebowym znaleźli się starosta powiatowy Kazimierz Kühn i prezydent Częstochowy Józef Marczewski.

Źródło: czestochowa.pl
Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2018 roku.

Lokalizacja
Załączniki
Kwatera Powstańców Śląskich (4).JPG
Kwatera Powstańców Śląskich (4).JPG (119.67 KiB) Przejrzano 4576 razy
Kwatera Powstańców Śląskich (1).JPG
Kwatera Powstańców Śląskich (1).JPG (60.62 KiB) Przejrzano 4576 razy
Kwatera Powstańców Śląskich (3).JPG
Kwatera Powstańców Śląskich (3).JPG (103.18 KiB) Przejrzano 4576 razy
Kwatera Powstańców Śląskich (2).JPG
Kwatera Powstańców Śląskich (2).JPG (94.08 KiB) Przejrzano 4576 razy
Kwatera Powstańców Śląskich (5).JPG
Kwatera Powstańców Śląskich (5).JPG (58.33 KiB) Przejrzano 4576 razy
Kwatera Powstańców Śląskich (6).JPG
Kwatera Powstańców Śląskich (6).JPG (77.69 KiB) Przejrzano 4576 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości