Głubczyce - miejsce po synagodze

Posty: 15141
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Głubczyce - miejsce po synagodze

Postautor: Karolina Kot » środa 17 sty 2018, 17:40

W centrum Głubczyc, na tzw. Przedmieściu Zachodnim, u zbiegu dzisiejszej ulicy Jana Kochanowskiego, noszącej do czasów II Wojny Światowej nazwę König-Ottokar-Straße (ulica króla Przemysła Ottokara II) oraz ulicy Koszarowej, znajduje się niewielki skwerek ze współczesnym pomnikiem z napisem: „W hołdzie tym, którzy oddali życie za wolność Polski w latach 1939–1945".
To właśnie w tym miescu znajdowała się niegdyś głubczycka synagoga, wybudowana w 1864 roku według projektu Knoebela. Archiekt, planując swoje dzieło, wzorować się miał na synagodze Tempelgasse w Wiedniu.
Jak podaje Wikipedia:
Murowany budynek synagogi został wzniesiony na planie prostokąta w stylu mauretańskim. Nieznany jest dokładny wystrój synagogi, jednak jej elewacja frontowa była prawie idealną repliką synagogi Tempelgasse w Wiedniu projektu Ludwiga Förstera. Posiadała trójczęściową fasadę o części środkowej wyższej, w której narożnikach znajdowały się cztery ośmioboczne wieżyczki nakryte bizantyjskimi kopułkami. Elewacje boczne podzielone na dwie części, gdzie na górnej znajdowało się sześć wysokich, łukowato zakończonych okien rozczłonkowanych pseudopilastrami, a na dolnej dwanaście kwadratowych. Wskazuje to na obecność galerii dla kobiet wewnątrz, które prawdopodobnie z trzech stron obiegały główną salę modlitewną.
Od pierwowzoru synagogę różnił układ okien na fasadzie, co świadczyło o innym układzie wnętrz oraz mniejszym rozmiarze budynku. Do dnia dzisiejszego zachowało się tylko kilka zdjęć przedstawiających budynek od zewnątrz. Nie zachowały się żadne plany architektoniczne, ani przekazy ikonograficzne jej wnętrza.

Niestety, ten piękny budynek możemy dziś podziwiać jedynie na archiwalnych pocztówkach. Bóżnica została podpalona w czasie tzw. nocy kryształowej, z 9 na 10 listopada 1938 roku. Jej pozostałości rozebrano, a plac, na którym się wznosiła, pozostał niezabudowany do dziś.

Warto zaznaczyć, iż w dawnych Głubczycach, w sąsiedztwie synagogi, w zasadzie niemal naprzeciwko niej, funkcjonował kościół ewangelicki (także niezachowany do czasów współczesnych, rozebrany na cegły po roku 1945) oraz istniejący gotycki kościół katolicki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.To bardzo ciekawe zestawienie świątyń różnych wyznań tworzyło tzw. ekumeniczną kompozycję urbanistyczną, po której dziś pozstało jedynie wspomnienie.
Obie zburzone świątynie nie doczekały się tablic informujących mieszkańców i turystów o miejscach, w których istniały. Szkoda.

Zdjecia wykonałam w styczniu 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Archiwalne zdjęcia (1).jpg
Źródło: Fotopolska
Archiwalne zdjęcia (1).jpg (112.96 KiB) Przejrzano 532 razy
Archiwalne zdjęcia (4).jpg
Archiwalne zdjęcia (4).jpg (75.44 KiB) Przejrzano 532 razy
Archiwalne zdjęcia (3).jpg
Archiwalne zdjęcia (3).jpg (57.42 KiB) Przejrzano 532 razy
Archiwalne zdjęcia (2).jpg
Archiwalne zdjęcia (2).jpg (52.15 KiB) Przejrzano 532 razy
Miejsce po synagodze (1).JPG
Miejsce po synagodze (1).JPG (60.3 KiB) Przejrzano 532 razy
Miejsce po synagodze (7).JPG
Miejsce po synagodze (7).JPG (64.23 KiB) Przejrzano 532 razy
Miejsce po synagodze (6).JPG
Miejsce po synagodze (6).JPG (105.49 KiB) Przejrzano 532 razy
Miejsce po synagodze (5).JPG
Miejsce po synagodze (5).JPG (76.77 KiB) Przejrzano 532 razy
Miejsce po synagodze (4).JPG
Miejsce po synagodze (4).JPG (95.99 KiB) Przejrzano 532 razy
Miejsce po synagodze (3).JPG
Miejsce po synagodze (3).JPG (74.41 KiB) Przejrzano 532 razy
Rekonstrukcja.jpg
Rekonstrukcja.jpg (62 KiB) Przejrzano 532 razy
Miejsce po synagodze (2).JPG
Miejsce po synagodze (2).JPG (58.13 KiB) Przejrzano 532 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość