Pilchowice - grodzisko Parasol

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pilchowice - grodzisko Parasol

Postautor: Karolina Kot » środa 17 maja 2017, 22:31

W położonej pod Gliwicami miejscowości Pilchowice, przy ulicy Polnej, znajduje się tajemnicze wzniesienie, nazywane przez miejscową ludność "Parasolem".
Niewiele o nim wiadomo, nie jest zaznaczane na mapach, nie interesują się nim także turyści. Nic zresztą dziwnego, gdyż do "Parasola" nie sposób się w żaden sposób dostać, całe wzgórze jest szczelnie ogrodzone i otoczone jest przez różnorakie firmy.
Na portalu mapowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w tym miejscu widnieje zaznaczone stanowisko archeologiczne, wpisane do rejestru w roku 1969 jako "grodzisko średniowieczne".
Także obraz fotogrametryczny, jaki możemy podziwiać na Geoportalu, pozostawia wiele do myślenia. Przeprowadzony przeze mnie wywiad terenowy trochę się nie udał, napotkane osoby najczęściej nic o "Parasolu" nie wiedziały, czasem jednak dało się tu i ówdzie słyszeć opowieści o "żołnierzach" albo "szwedzkich szańcach".

Nauczona ciekawym doświadczeniem z bardzo podobnym obiektem, znajdującym się w miejscowości Bachórz na Podkarpaciu, wolę zachować co do tego miejsca pewną ostrożność, zwłaszcza, iż nie dane mi było obejrzeć pilchowickiego wzniesienia z bliska.
Co prawda starałam się, jak mogłam i pstryknęłam nawet kilka zdjęć z krzaków, zza siatki, ostatecznie dałam jednak za wygraną i odpaliłam mojego latającego towarzysza, Chronosa.
Ponieważ wiało strasznie, odważyłam się jedynie na wykonanie kilku fotografii z dystansu.

Moja wizyta miała miejsce w maju 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Widok na wzgórze Parasol (1).JPG
Widok na wzgórze Parasol (1).JPG (80.59 KiB) Przejrzano 3562 razy
Widok na wzgórze Parasol (5).JPG
Widok na wzgórze Parasol (5).JPG (108.85 KiB) Przejrzano 3562 razy
Widok na wzgórze Parasol (2).JPG
Widok na wzgórze Parasol (2).JPG (120.62 KiB) Przejrzano 3562 razy
Widok na wzgórze Parasol (4).JPG
Widok na wzgórze Parasol (4).JPG (114.29 KiB) Przejrzano 3562 razy
Widok na wzgórze Parasol (3).JPG
Widok na wzgórze Parasol (3).JPG (125.51 KiB) Przejrzano 3562 razy
Widok na wzgórze Parasol (6).JPG
Widok na wzgórze Parasol (6).JPG (80.13 KiB) Przejrzano 3562 razy
Okiem Chronosa (5).JPG
Okiem Chronosa (5).JPG (51.62 KiB) Przejrzano 3562 razy
Okiem Chronosa (4).JPG
Okiem Chronosa (4).JPG (71.78 KiB) Przejrzano 3562 razy
Okiem Chronosa (1).JPG
Okiem Chronosa (1).JPG (62.78 KiB) Przejrzano 3562 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości