Borucin - grodzisko

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Borucin - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » wtorek 26 sty 2016, 21:18

Na obrzeżach miejscowości Borucin, położonej w powiecie raciborskim, w gminie Krzanowice, wśród łąk i pól, rozciągających się w podmokłej dolinie rzeki Psiny (zwanej także Cyną), tuż przy granicy z sąsiednim Bolesławiem, znajdują się relikty mocno już zniwelowanego przez orkę, średniowiecznego grodziska nizinnego. Pierwotnie składało się ono z kopca, na którym znajdowała się drewniano - murowana wieża mieszkalno - obronna. Majdan warowni otoczony był fosą wypełnioną wodą (nie jestem pewna, czy to nie były dwie fosy - wewnętrzna i zewnętrzna) oraz wałem.

Obiekt został odkryty w okresie międzywojennym w czasie badań powierzchniowych Maxa Hellmicha. Po II Wojnie Światowej był kilkukrotnie badany powierzchniowo, dopiero w roku 1998 prace wykopaliskowe przeprowadziła tu pani Teresa Kosmala. Założono wówczas cztery wykopy sondażowe, w których odkryto między innymi liczne ułamki naczyń, fragment kafla, ułamki polepy i cegieł, kości i przedmioty wykonane z metalu, w tym militaria.
Obiekty te pozwoliły ustalić datowanie grodziska na XIII-XIV wiek.

Wiedzieliśmy, że relikty grodu w Borucinie są czytelne najlepiej z lotu ptaka, zabraliśmy więc ze sobą na wyprawę naszego podniebnego Huginna, jednak lodowaty wiatr nie dał żadnej możliwości, by wznieść drona w powietrze. W dodatku nie sprawdziłam dokładnie dojścia do obiektu, przez co władowaliśmy się w całkiem szeroki kanał wodny, łączący się z Psiną.
Zdjęcia wykonałam za to w zasadzie z góry, bo z platformy dla myśliwych. Strasznie szkoda, że tylko tyle dało się zrobić, bo w tym dniu widoczne były ciekawe wyróżniki śniegowe.
No nic. Na siłę Matki Natury czasem nie ma rady.

A na grodzisko jeszcze wrócimy, jest to bardzo wdzięczny obiekt dla archeologii lotniczej.
Lokalizacja
Źródło informacji: Eugeniusz Tomczak, "Mało znane warownie Górnego Śląska"
Zdjęcia wykonałam w dniu 23 stycznia 2016 roku, niemal przy okazji zamarzając. ;)
Załączniki
Borucin - grodzisko (1).JPG
Borucin - grodzisko (1).JPG (62.14 KiB) Przejrzano 6752 razy
Borucin - grodzisko (2).JPG
Borucin - grodzisko (2).JPG (70.81 KiB) Przejrzano 6752 razy
Borucin - grodzisko (2)..jpg
Borucin - grodzisko (2)..jpg (73.01 KiB) Przejrzano 6752 razy
Borucin - grodzisko (3).JPG
Borucin - grodzisko (3).JPG (76.65 KiB) Przejrzano 6752 razy
Borucin - grodzisko (4).jpg
Borucin - grodzisko (4).jpg (77.79 KiB) Przejrzano 6752 razy
Borucin - grodzisko (5).jpg
Borucin - grodzisko (5).jpg (79.3 KiB) Przejrzano 6752 razy
Moje stanowisko fotograficzne.JPG
Moje stanowisko fotograficzne.JPG (91.54 KiB) Przejrzano 6752 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Borucin - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 maja 2018, 07:43

Czego nie zdołał wykonać Huginn, dokończył Muninn.
Poniżej majowe, całkiem czytelne wyróżniki roślinne, widoczne w rzepaku i młodym życie. Wykropkowywać ich chyba nie trzeba.
Załączniki
Grodzisko w Borucinie (1).jpg
Grodzisko w Borucinie (1).jpg (71.36 KiB) Przejrzano 5526 razy
Grodzisko w Borucinie (2).jpg
Grodzisko w Borucinie (2).jpg (81.99 KiB) Przejrzano 5526 razy
Grodzisko w Borucinie (3).jpg
Grodzisko w Borucinie (3).jpg (75.04 KiB) Przejrzano 5526 razy
Grodzisko w Borucinie (4).jpg
Grodzisko w Borucinie (4).jpg (70.89 KiB) Przejrzano 5526 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości