Strona 1 z 1

Panoszów/Wędzina - grodzisko średniowieczne

: poniedziałek 21 gru 2015, 19:44
autor: Karolina Kot
We wsi Panoszów, położonej w powiecie lublinieckim, w gminie Ciasna, nieopodal granicy z sąsiednią miejscowością - Wędziną (obiekt w literaturze bardzo często występuje jako grodzisko w Wędzinie), wśród pól zlokalizowanych w widłach Liswarty i jej dopływu - Potoku Jeżowskiego, zlokalizowane jest bardzo ciekawe stanowisko archeologiczne.
Niewielkie, nizinne grodzisko średniowieczne, zwane "Zamczyskiem" zachowało się tylko częściowo - jego zachodnia połowa została rozorana i pochłonięta przez pole uprawne.
Pozostała część, porośnięta lasem, jest nadal bardzo dobrze czytelna: dobrze widoczny jest wał zewnętrzny, sucha fosa oraz połówka okrągłego majdanu.

Obiekt został odkryty przez niemieckich archeologów w latach trzydziestych XX wieku. Dzięki pracom archeologicznym, które przeprowadzono w tym miejscu w roku 1974 i 1975 wiemy, iż funkcjonowało ono w XIV wieku.
Grodzisko jest wpisane do rejestru zabytków.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam latem 2015 roku. Muszę przyznać, iż sezon wegetacyjny nie jest najszczęśliwszym momentem na fotografowanie tego typu miejsc.
Moim marzeniem jest powrót do tego miejsca zimą i w dodatku z latającym Huginnem - zniwelowana część grodziska jest nadal dobrze czytelna z powietrza, dzięki wyróżnikom.

Re: Panoszów/Wędzina - grodzisko średniowieczne

: niedziela 15 kwie 2018, 22:47
autor: Karolina Kot
Plany winno się realizować konsekwentnie, mimo trudności. ;)
Tak wyglądało grodzisko w kwietniu 2018 roku:

Re: Panoszów/Wędzina - grodzisko średniowieczne

: niedziela 15 kwie 2018, 22:51
autor: Karolina Kot
Odcięta głowa krowy, na którą natknęłam się w fosie poprzednim razem (a było to dosyć makabryczne znalezisko) zdążyła się zamienić w zgrabną i zdecydowanie mniej straszną czaszkę. Śmieci też jakby mniej leżało w pobliżu.
Tu i ówdzie udało mi się dostrzec polepę i prawdopodobnie fragmenty cegieł, jednak nie natrafiłam na żadne ułamki naczyń. Nie znalazłam ich ani na zaoranym polu, ani na zachowanej części dawnego grodu.
Widocznie to grodzisko ma taką urodę i nic na to nie poradzimy. ;)

Re: Panoszów/Wędzina - grodzisko średniowieczne

: niedziela 15 kwie 2018, 23:10
autor: Karolina Kot
A tak to wygląda z lotu ptaka.
Szczerze mówiąc liczyłam na coś więcej, ale najwyraźniej podczas naszej wizyty nie trafiliśmy na odpowiednie wyróżniki.
Fosa jest co prawda czytelna jako ciemniejsze półkole odcinające się na zaoranym polu, ale jaśniejszego wału niemal w ogóle nie widać.
Naszym fotografiom daleko jest do wyjątkowych zdjęć obiektu, wykonanych dwadzieścia lat wcześniej przez panów Eugeniusza Tomczaka (archeologa) i Wojciecha Gorgolewskiego (pilota i fotografa), zamieszczonych w albumie "Grodziska z lotu ptaka".