Strona 1 z 1

Pniów - gródek średniowieczny

: czwartek 07 maja 2015, 18:04
autor: Karolina Kot
Grodzisko w Pniowie, malowniczej wsi położonej w powiecie gliwickim, w gminie Toszek, znaliśmy świetnie z książki "Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka" autorstwa pana Eugeniusza Tomczaka (archeologa) i Wojciecha Gorgolewskiego (pilota - fotografa).
Trudniej było ze zlokalizowaniem go na mapie. W końcu udało nam się wypatrzeć kopiec ukryty wśród drzew na niezastąpionym Geoportalu.

Po godzinie tłuczenia się biednym i cierpliwym Archimedesem po ulicach miast Górnego Śląska, zaparkowaliśmy wreszcie pod miejscowym cmentarzykiem. Podniosłam wzrok znad kierownicy i... okazało się, że na żywo zabytek znaleźć bardzo prosto, sam wyrósł nam pod nosem.
Średniowieczne grodzisko stożkowate z Pniowa położone jest nad niewielkim potokiem, na cyplu odciętym od reszty dolinki głęboką fosą.
Jest niezwykle malownicze. Nie powala wielkością, jak gród w Stradowie, pięknem, jak ten z w Lubomii... ale jest po prostu śliczne. Zwłaszcza w jesiennej szacie.

Dobre wrażenie zepsuł trochę miejscowy degustator trunków, który jednak rozsądnie zebrał się z grodziska, gdy tylko nas zobaczył i w popłochu wykonał ewakuację.

Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą z października 2010 roku.

Re: Pniów - gródek średniowieczny

: czwartek 25 sie 2016, 21:58
autor: Karolina Kot
Kilka miesiesięcy temu wpadła mi w uszy informacja, że nasze grodzisko w Pniowie doczekało się nowoczesnych prac badawczych.
W 2015 roku, z funduszy Muzeum w Gliwicach przeprowadzono badania nieinwazyjne na kopcach położonych w Pniowie i Starych Tarnowicach. W pracach tych zastosowano najnowsze techniki badawcze używane współcześnie w archeologii – wykorzystano m.in. urządzenie zwane magnetometrem. Umożliwia ono wykrywanie pod powierzchnią ziemi anomalii magnetycznych, które utożsamiać można z istnieniem obiektów archeologicznych, np. jam czy konstrukcji architektonicznych.
Taki rodzaj prac często pozwala na rozpoznanie stanowisk archeologicznych jeszcze przed planowymi wykopaliskami. Dzięki nim możliwe jest bardziej precyzyjne rozmieszczenie wykopów już podczas samych prac ziemnych, a co za tym idzie – dokładniejsze poznanie badanych obiektów.

– Natrafiliśmy na liczne anomalie, które są pozostałościami wież rycerskich. Oprócz nich możemy się spodziewać pozostałości obwałowań, tj. fosy, palisady, ale także innych tzw. warstw kulturowych związanych z użytkowaniem wież, zawierających zapewne umożliwiające nam datowanie tych obiektów fragmenty naczyń, broni, narzędzi codziennego użytku. Dzięki tym badaniom nieinwazyjnym wiemy dokładnie, gdzie szukać, gdzie prowadzić wykopaliska – powiedział PAP archeolog Radosław Zdaniewicz z Muzeum w Gliwicach.

Jak wyjaśnił Radosław Zdaniewicz, w średniowieczu drewniane wieże były najpowszechniejszym miejscem zamieszkania rycerzy i ich rodzin, a także pozwalały na kontrolę i sprawne zarządzanie dobrami ziemskimi. – Rycerze dostawali od księcia ziemię, na której mogli wybudować swoją siedzibę. W zamian musieli stawiać się na każde wezwanie księcia. Niestety, niewiele wiemy o rycerzach, którzy mogli mieszkać na dzisiejszej Ziemi Gliwickiej. Z dokumentów dotyczących badanych przez nas obiektów znamy tylko imię Piotra de Tarnowitz, który mieszkał właśnie w Tarnowicach – mówił archeolog.

Źródło: Nauka w Polsce
Podczas ostatniej wizyty w tym miejscu odnaleźliśmy jeszcze nie do końca zabliźnione ślady po opisanych pracach wykopaliskowych.

Re: Pniów - gródek średniowieczny

: czwartek 25 sie 2016, 22:12
autor: Karolina Kot
A tak prezentowało się nasze grodzisko w sierpniu 2016 roku. Podczas "krótkiego przeglądu powierzchniowego" trafił nam się całkiem ciekawy fragment żeliwnego garnka, oczywiście absolutnie nowożytnego, a także kilka reliktów średniowiecznej ceramiki. Zostawiliśmy je pod jednym z drzew.

Re: Pniów - gródek średniowieczny

: środa 03 sty 2018, 07:24
autor: Karolina Kot
Grudzień 2017 roku, pogoda do zdjęć wymarzona. Niestety, fotografie lotnicze się nie udały, ale my tu sobie jeszcze wrócimy... ;)

Re: Pniów - gródek średniowieczny

: środa 14 kwie 2021, 23:26
autor: kusmanek
Wyniki badań z 2016 roku można znaleźć w artykule "Badania archeologiczne późnośredniowiecznego
grodziska typu motte w Pniowie pow. gliwicki
w 2016 roku", zamieszczonym w pierwszym numerze czasopisma "Górnośląskie Raporty Archeologiczne" (s. 79).
Pismo do bezpłatnego pobrania tutaj:
https://muzeum.bytom.pl/?p=20278&fbclid ... PwzYBhhVZ4