Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » wtorek 02 sie 2016, 22:03

Napis zauważony na elewacji zabytkowej kamienicy przy ulicy Henryka Sienkiewicza 9.
Najpewniej głosi "Wszyscy do urn wyborczych".
Załączniki
Ulica Henryka Sienkiewicza 9 (1).JPG
Ulica Henryka Sienkiewicza 9 (1).JPG (60.25 KiB) Przejrzano 14608 razy
Ulica Henryka Sienkiewicza 9 (4).JPG
Ulica Henryka Sienkiewicza 9 (4).JPG (62.26 KiB) Przejrzano 14608 razy
Ulica Henryka Sienkiewicza 9 (3).JPG
Ulica Henryka Sienkiewicza 9 (3).JPG (73.63 KiB) Przejrzano 14608 razy
Ulica Henryka Sienkiewicza 9 (2).JPG
Ulica Henryka Sienkiewicza 9 (2).JPG (99.01 KiB) Przejrzano 14608 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 gru 2016, 20:58

Ulica Mikołaja Kopernika 60.
Resztki propagandowego napisu, namalowanego od szablonu czerwoną farbą na wysokości wzroku. Potrafię odczytać jedynie słowo "GŁOSUJ" (lub coś w tym stylu).
Załączniki
Ulica Mikołaja Kopernika 60 (2).JPG
Ulica Mikołaja Kopernika 60 (2).JPG (66.2 KiB) Przejrzano 14499 razy
Ulica Mikołaja Kopernika 60 (1).JPG
Ulica Mikołaja Kopernika 60 (1).JPG (74.02 KiB) Przejrzano 14499 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2017, 17:04

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Pion » poniedziałek 13 lut 2017, 17:26

Cześć. Napis ( nie GŁOSUJ a POKÓJ) kojarzę od ok.1970 i był świetnie widoczny jeszcze ok. 2010r. Zatarto go prawdopodobnie na polecenie developera budującego w pobliżu kompleks Tobbaco Park. Na tej samej ulicy Kopernika jakieś 1000m na wschód przy skrzyżowaniu z ulicą Gdańską jeszcze 10 lat temu widoczny był napis PRECZ Z ŻYDAMI z lat 60. Mam go gdzieś na kliszach, jak znajdę to wrzucę. A ogóle moja Łódź jest bogata w napisy i murale z PRLu. Murale wręcz się kultywuje Są bogato skatalogowane w necie - wystarczy poszukać :)

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » środa 15 lut 2017, 22:24

Witaj!
Oj, Łódź to niesamowite miasto. Byłam tam dotychczas jedynie dwa razy, ale zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Prawdziwa "ziemia obiecana" dla tropicieli reliktów przeszłości.
W dodatku wygląda na to, że mieszkańcy mają świadomość tego bogactwa, a poświęcona muralom strona internetowa, którą stworzył pan Bartosz Skupień, jest niesamowita. Posiłkowałam się nią podczas poszukiwań poświęconym przedwojennym napisom oraz muralom z czasów PRL.
Strasznie żałuję, że dopiero po powrocie do domu doczytałam sobie na temat aktualnie prowadzonej między kibicami piłkarskich klubów sportowych wojnie na murale, przez co posiadam w kolekcji jedynie wpis o dokarmianiu gołębi szczawiową. ;)

Co do prezentowanego wyżej napisu, to jednakowoż będę uparcie pozostawała przy swojej wersji i nawet zaczynam się zastanawiać, czy ich czasem nie było w sąsiedztwie dwóch sztuk.
Pozdrawiam Łódź! :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2017, 17:04

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Pion » czwartek 16 lut 2017, 19:23

Szkieletko :?: Nie upieraj się i niekłóć ze starym łodziakiem :)
Napis POKÓJ pamiętam od zawsze i był on tylko jeden w tym rejonie. Obok może ktoś coś nabazgrał co potem zostało usunięte, ale jak już to w czasach duuużo bardziej współczesnych. Dodam, że czerwone zatarte GŁOSUJ(?) to już czysty wandalizm ostatnich lat dokonany na "starym" napisie). Samotny napis ( białe duże litery) zawsze mnie zastanawiał. Miał na pewno aspekt propagandowy ale był "niewinny" i przez co najmniej 45 lat nikomu nie przeszkadzał. Namalowany został w dziwnym miejscu, na szarym pomazanym niczym innym tynku, ładnych kilka metrów od głównego wejścia do Łódzkiej Fabryki Papierosów ( po której została część budynków i nazwa nowego kompleksu mieszkaniowo- gastronomicznego). Mijałem ten nie duży w sumie ale rzucający się w oczy napis setki razy jeżdżąc tramwajem (jest tam przystanek MPK), rowerem i przechodząc obok pieszo.

Stronka SCz jest fajna. Pozdrawiam z Łodzi. Ty chyba ze Śląska/ Zagłębia?

P.S. Napisy takie jak np.
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/lodz ... id,tm.html
to dowcipna odpowiedź łodzian na chamstwo, prymitywność zachowania, dewastacje czynione przez pseudokibiców ŁKS i Widzewa. Do tego dochodzi ich beznadziejne wzajemne przezywanie się Żydami (najgorsze wyzwisko!) co jest przy okazji tragikomiczne. Bo Łodzi XIX/XX-wiecznej bez Żydów i innych "nielubianych" w naszym kraju nacji, które zbudowały to miasto po prostu by nie było.

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » czwartek 16 lut 2017, 19:43

No, no... Wobec tak dokładnych informacji nie mam najmniejszego zamiaru polemizować. Teraz rozumiem: tam są dwa napisy, jeden na drugim.
Dziękuję za te wyjaśnienia, są dla mnie bardzo cenne.

P.S. Taaak... Jestem z Sosnowca, słynnego na całe internety miasta. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2017, 17:04

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Pion » czwartek 16 lut 2017, 22:11

Nie wiem czy nie masz trochę racji z tymi sąsiadującymi zatartymi napisami. Okna budynku były kiedyś węższe, może otwory okienne po modernizacji są trochę poszerzone. Muszę się temu przyjrzeć. A "stary" napis był podzielony między obie strony okna. POK[okno]ÓJ. Co jeszcze bardziej intrygowało obserwatora. Może to GŁOSUJ pojawiło się przed którymiś wyborami, na pewno nie dawniej niż 10 lat temu (nie w PRLu). Mój tata urodził się w Zawierciu a daleka rodzina zakorzeniona w Będzinie. Ale w sławnym S nigdy nie byłem a sporo Polski zjeździłem. W Łodzi sporo się zmienia ale dla wielu zbyt wolno. Zaniedbania są kolosalne. Twój materiał o łódzkich kuczkach to cymesik - widziałaś i wiesz więcej ode mnie. Wstyd :oops:
Pozdr i aby do wiosny...

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » środa 29 maja 2019, 15:36

Ulica Stefana Jaracza 24. Ostatnie słowo to "Pokoju!", reszty nie potrafię odczytać.
Załączniki
Ulica Stefana Jaracza 24 (1).JPG
Ulica Stefana Jaracza 24 (1).JPG (93.44 KiB) Przejrzano 10621 razy
Ulica Stefana Jaracza 24 (2).JPG
Ulica Stefana Jaracza 24 (2).JPG (140.2 KiB) Przejrzano 10621 razy
Ulica Stefana Jaracza 24 (3).JPG
Ulica Stefana Jaracza 24 (3).JPG (90.72 KiB) Przejrzano 10621 razy
Ulica Stefana Jaracza 24 (4).JPG
Ulica Stefana Jaracza 24 (4).JPG (43.35 KiB) Przejrzano 10621 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Velder » środa 29 maja 2019, 22:36

Może "Podpisz apel pokoju" ?

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Łódź - propagandowe napisy z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » środa 29 maja 2019, 23:10

Oczywiście, że tak! Jak to się ładnie zgrało z dyskusja prowadzoną w postach troszkę wyżej. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości