Wojnowice - pozostałości pomnika poległych i zaginionych

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wojnowice - pozostałości pomnika poległych i zaginionych

Postautor: Karolina Kot » niedziela 07 sty 2018, 10:49

We wsi Wojnowice, położonej w powiecie głubczyckim, w gminie Kietrz, nieopodal ruin kościoła, na terenie starego cmentarza przykościelnego, natrafiłam na pozostałości płyty pochodzącej najpewniej z miejscowego pomnika poświęconego parafianom, poległym i zaginionym w czasie I Wojny Światowej.
Na obelisku wyryto nazwiska oraz daty śmierci (lata 1917, 1918), a górną część ozdobiono płaskorzeźbą przedstawiającą liście dębu, miecz i hełm żołnierski.

Nazwisk nie potrafiłam odczytać, ale przy pomocy większego kawałka miękkiej kredy powinno być to bez problemu możliwe.
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Wojnowice - pomnik poległych  w I Wojnie Światowej (1).JPG
Wojnowice - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (1).JPG (92.39 KiB) Przejrzano 3598 razy
Wojnowice - pomnik poległych  w I Wojnie Światowej (2).JPG
Wojnowice - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (2).JPG (107.38 KiB) Przejrzano 3598 razy
Wojnowice - pomnik poległych  w I Wojnie Światowej (4).JPG
Wojnowice - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (4).JPG (120.19 KiB) Przejrzano 3598 razy
Wojnowice - pomnik poległych  w I Wojnie Światowej (5).JPG
Wojnowice - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (5).JPG (109.93 KiB) Przejrzano 3598 razy
Wojnowice - pomnik poległych  w I Wojnie Światowej (6).JPG
Wojnowice - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (6).JPG (108.89 KiB) Przejrzano 3598 razy
Wojnowice - pomnik poległych  w I Wojnie Światowej (7).JPG
Wojnowice - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (7).JPG (107.03 KiB) Przejrzano 3598 razy
Wojnowice - pomnik poległych  w I Wojnie Światowej (3).JPG
Wojnowice - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (3).JPG (101.7 KiB) Przejrzano 3598 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Upamiętnienia I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości