Leśnica - pomnik poległych w I i II Wojnie Światowej

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Leśnica - pomnik poległych w I i II Wojnie Światowej

Postautor: Karolina Kot » czwartek 31 sie 2017, 22:07

Na cmentarzu parafialnym w Leśnicy (powiat strzelecki), u stóp wzniesienia, na którym znajduje się zabytkowy kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, dostrzec można skromny pomnik, poświęcony mieszkańcom Leśnicy, poległym w obu Wojnach Światowych. Monument w kształcie kapliczki pochodzi z okresu międzywojennego. Niestety, nie zawiera nazwisk.

W jego sąsiedztwie ustawiono żeliwne tabliczki nagrobne żołnierzy Wielkiej Wojny. Nie jestem do końca pewna, co do słuszności mojej tezy, ale wydaje mi się, że zostały one ustawione wtórnie, a ich pierwotna lokalizacja (a co za tym idzie - kwatera wojenna) znajdowała się na plateau wzniesienia, niedaleko północnej ściany wspomnianej wyżej świątyni.
Drugi z wojennych pomników w Leśnicy, znacznie skromniejszy, w formie głazu narzutowego z inskrypcją w języku niemieckim i datami 1914 - 1918 znajduje się na Placu Marka, u zbiegu ulic Zdzieszowickiej i Kozielskiej. Po II Wojnie Światowej zakopano go w ziemi, gdzie przez lata dotrwał do naszych czasów.

Zdjęcia wykonałam w pierwszej połowie marca 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Pomnik (1).JPG
Pomnik (1).JPG (57.72 KiB) Przejrzano 3805 razy
Pomnik (3).JPG
Pomnik (3).JPG (120.82 KiB) Przejrzano 3805 razy
Pomnik (4).JPG
Pomnik (4).JPG (55.04 KiB) Przejrzano 3805 razy
Pomnik (2).JPG
Pomnik (2).JPG (60.26 KiB) Przejrzano 3805 razy
Pomnik (5).JPG
Pomnik (5).JPG (123.46 KiB) Przejrzano 3805 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Upamiętnienia I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości