Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Moderator: Dawid_FSO

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Karolina Kot » piątek 08 sty 2016, 23:33

No i jak tu nie trzymać kciuków?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Eworu » sobota 09 sty 2016, 13:11

Chyba naprawdę musiałem kiedyś upaść na głowę. I to tak poważnie.
Wyciągaliście może kiedyś 2,5 metrowe drzwi ważące grubo ponad 50 kg z budynku przy którego drugim końcu koparka burzy właśnie pierwsze piętro :D ?
Akcja była szybka, bardzo szybka, Drzwi o dziwo nadal pracowały na zawiasach (solidność wykonania).
W akcji pomógł mi Sylwester z Dawnej Dąbrowy. Pierwsze skrzydło zeszło ładnie. Z drugim było gorzej. W momencie kiedy staraliśmy się je zdjąć do środka wszedł pracownik.
Powiedział jedynie "Wiecie że tu nie wolno wchodzić." A zaraz potem "Chcecie coś jeszcze poza drzwiami?" :D Po czym przyniósł nam łom i pomógł je zdjąć. Zdążyliśmy w ostatniej chwili, bo do poczekalni wdzierało się już światło z wyburzonej części. Oczywiście miałem wielkie szczęście i mój ojciec podjechał pod blok dokładnie w momencie gdy przenosiliśmy pierwsze skrzydło do bloku.Rodzice przyjęli to ze spokojem
Podziękowania Dla Sylwestra za pomoc w transporcie, Maćkowi za pomoc we wnoszeniu i kusmankowi który czekał "w zapasie".
Drzwi leżą u mnie w piwnicy za zamkniętymi drzwiami korytarza. Są w całkiem niezłym stanie. Zgnite jedynie rogi, kwadraty około 10x10(ale pod wierzchnią warstwą jest chyba lepiej, pokazuje się zdrowe drewno). Zniszczone zostały jedynie powierzchownie przy zakręcaniu na klatce schodowej. Drugie skrzydło ma wyrwany fragment wielkości 10cm na 2cm Ale przy 2,5 metra nie robi to aż takiej różnicy.
Jak sądzicie? 1930 rok? 1915? A może jeszcze carskie?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: kusmanek » sobota 09 sty 2016, 18:07

Piękne drzwi :-) Cieszę się, że akcja się udała ;-)
Podejrzewam, że drzwi mogą nawet pochodzić z carskich początków dworca. Planujesz jakąś renowację?
Born to make history

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Eworu » sobota 09 sty 2016, 18:43

Co do drzwi to tez podzielam zdanie że pamiętają jeszcze carską władzę. Poradziłem się Andrzeja Siejeńskiego który jest największym znanym mi specem od drzwi w Zagłębiu. Co prawda nigdzie podobnych drzwi nie ma (i dobrze, mam teraz w piwnicy jedyną sztukę :D ). Ale drzwi z okresu 1900-1910 są dość podobne. A w dokładnie takim samym stylu są drzwi z dworca Maczki, gdzie wszystko jest 100% oryginał. Może nie są z 1885, ale z 1905 dla mnie na 80%.
Pytanie czemu w całym ogromnym dworcu jedynie te drzwi się uchowały? Odpowiedź na to pytanie jest zarazem potwierdzeniem ich wieku.
Według relacji mieszkańców na dworcu były dwa remonty, w latach 90-tych gdy wymieniono okna na plastikowe, i w latach 60-tych kiedy przeprowadzono generalny remont dworca-usunięto ozdoby, wymieniono drzwi, okna, kafelkową podłogę(która była znanego nam producenta D&L z gwiazdą Dawida), rzeźbione schody i tak dalej... Drzwi na pewno nie pochodzą z lat 60-tych czyli musza być starsze.
Teraz spójrzcie na to zdjęcie-te drzwi były w prawej luce.
Obrazek
Jak się dobrze przyjrzycie to zobaczycie że miejsce to kiedyś było zasłonięte drewnianymi panelami którymi była wyłożona cała poczekalnia.
Z drugiej strony widać że nawet jej do końca nie zerwano.
Obrazek
Czyli drzwi spokojnie przeżyły ponad 50 lat zasłonięte dyktą. Z drugiej strony były biura, chyba rzadko używane bo nie miały połączenia z resztą dworca-trzeba było do nich wchodzić z zewnątrz.
Dlatego też są w takim niezłym stanie.
Sprawa z nimi jest niestety dość zawiła. Ja na pewno nie podejmę się renowacji-nie znam się na tym, nie chciałbym ich bardziej zniszczyć. Wolę nawet lakieru z nich nie zdzierać, zrobiłem to jedynie w paru miejscach żeby przekonać się o jakości drewna.
Pytanie jeszcze co z nimi zrobić-u mnie mogą trochę poleżeć ale nie za długo. Macie jakieś pomysły? Ktoś rzucił aby je umieścić w nowej siedzibie biblioteki. Tyle że zanim ją wybudują minie dobrych kilka lat...
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 sty 2016, 11:07

Panowie, dobra robota i sprawa słuszna! Drzwi są z pewnością bardzo stare, podobne można zauważyć na dworcu w Maczkach.

W Cafe Jerozolima w Będzinie mniejsze drzwi, pochodzące z jakiejś opuszczonej kamienicy, zostały ustawione jako całkiem ciekawa dekoracja. Może ktoś będzie zainteresowany zaprezentowaniem ich u siebie, w formie depozytu? Nie czyściłabym ich do żywego drewna, nawarstwienia farby także mają swój urok i opowiadają ich wieloletnią historię,
Sama bym sobie cuś takiego w domu ustawiła, gdybym znalazła jakiekolwiek wolne miejsce. Uśmiecham się z pewnym zrozumieniem, gdyś w piwnicy mam framugi pochodzące z innego dąbrowskiego dworca, a na komodzie obok komputera gzyms z pieca kaflowego, ocalony kilka lat temu przed zniszczeniem. :D
Załączniki
Drzwi Cafe Jerozolima.JPG
Drzwi Cafe Jerozolima.JPG (52.96 KiB) Przejrzano 14436 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Karolina Kot » sobota 16 sty 2016, 19:40

I to by było na tyle.
Firma, która wyburzyła dworzec w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycac Wielkich, w dalszej kolejności ma się "zająć" dworcem w Zebrzydowicach, a następnie wyburzyć dworzec w Sosnowcu - Kazimierzu Górniczym oraz w Sosnowcu - Dańdówce.
Załączniki
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (4).JPG
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (4).JPG (110.77 KiB) Przejrzano 14396 razy
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (3).JPG
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (3).JPG (85.84 KiB) Przejrzano 14396 razy
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (2).JPG
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (2).JPG (94.64 KiB) Przejrzano 14396 razy
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (1).JPG
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (1).JPG (68.05 KiB) Przejrzano 14396 razy
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (6).JPG
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (6).JPG (91.5 KiB) Przejrzano 14396 razy
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (5).JPG
Dworzec w Strzemieszycach Wielkich 16 stycznia 2016 (5).JPG (111.47 KiB) Przejrzano 14396 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Eworu » niedziela 17 sty 2016, 00:08

Ludzie zaczęli już nawet stawiać znicze pod dworcem :roll:
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 753
Rejestracja: piątek 07 sie 2015, 00:38
Lokalizacja: Będzin

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Dawid_FSO » niedziela 17 sty 2016, 12:56

17.01.2016 rok:
01.JPG
01.JPG (87.63 KiB) Przejrzano 14355 razy

02.JPG
02.JPG (105.62 KiB) Przejrzano 14355 razy

03.JPG
03.JPG (107.34 KiB) Przejrzano 14355 razy

04.JPG
04.JPG (94.09 KiB) Przejrzano 14355 razy

05.JPG
05.JPG (80.88 KiB) Przejrzano 14355 razy
Zakaz wykorzystywania zdjęć bez zgody autora
Moja strona na FB dotycząca Kolei Piaskowych: https://www.facebook.com/kolejpiaskowa

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Karolina Kot » niedziela 17 sty 2016, 19:44

Eworu pisze:Ludzie zaczęli już nawet stawiać znicze pod dworcem :roll:

To nie pierwszy taki przypadek. Pamiętam, że swego czasu mieszkańcy Bytomia stawiali znicze na chodniku przed przeznaczoną do wyburzenia, wbrew licznym protestom, piękną kamienicą na rogu u zbiegu ulic Katowickiej i Chorzowskiej.

Link do artykułu
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1827
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

Postautor: Eworu » niedziela 17 sty 2016, 21:09

Tak to wygląda fot. Marzena Smok
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dąbrowa Górnicza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości