Kosmolów - kuźnia

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kosmolów - kuźnia

Postautor: Karolina Kot » wtorek 10 kwie 2018, 21:58

W położonej w pobliżu Olkusza wsi Kosmolów, przy głównej drodze, niemal naprzeciwko murowanej, zabytkowej kapliczki pod wezwaniem świętego Szczepana Męczennika, znajduje się budynek dawnej kuźni.
Jest to niewielki obiekt, ustawiony wzdłuż ulicy, murowany z lokalnego kamienia wapiennego i kryty dwuspadowym dachem. Nie posiada wysuniętego ganku, typowego dla budowli tego typu, a swoim wyglądem bardzo przypomina bardziej znaną turystom kuźnię z nieodległej Przegini.

Kosmolowską kuźnię fotografowałam już wielokrotnie (prezentowane niżej zdjęcia pochodzą z roku 2015), ale jakoś nigdy nie udało mi się trafić na kogoś, kto potwierdziłby moje przypuszczenia, co do charakteru tego budynku.
Do dzisiaj. ;)
Kuźnia ma się dobrze, prezentuje się znakomicie i śmiało może stać się kolejną ciekawostką na historycznej mapie miejscowości.

Lokalizacja
Załączniki
Kuźnia (1).JPG
Kuźnia (1).JPG (112.83 KiB) Przejrzano 4230 razy
Kuźnia (3).JPG
Kuźnia (3).JPG (95 KiB) Przejrzano 4230 razy
Kuźnia (5).JPG
Kuźnia (5).JPG (57.62 KiB) Przejrzano 4230 razy
Kuźnia (4).JPG
Kuźnia (4).JPG (80.22 KiB) Przejrzano 4230 razy
Kuźnia (2).JPG
Kuźnia (2).JPG (95.9 KiB) Przejrzano 4230 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

 

 

cron