Strona 1 z 1

Stróża - kuźnia w przysiółku Protasowo

: niedziela 10 lip 2016, 00:31
autor: Karolina Kot
W miejscowości Stróża, położonej w powiecie myślenickim, w gminie Pcim, po lewej stronie drogi wiodącej w kierunku Trzebuni, nad potokiem zwanym Trzebuńką, w przysiółku Protasowo, znajduje się dawna kuźnia wiejska, wybudowana w 1949 roku. Jest to niewielki, drewniany, stosunkowo niski budynek, kryty dwuspadowym dachem bez charakterystycznego daszka. Frontowa ściana została przykryta kilka lat temu współczesnym deskowaniem, przez co, moim zdaniem, całość straciła mocno na wyglądzie. Być może tego typu prace były konieczne? Nie mnie oceniać.

Informację o obiekcie znalazłam na bardzo ciekawym blogu pana Piotra Skuchy, z wykształcenia architekta, z zapałem zajmującego się małopolskimi zabytkami.
Muszę przyznać, że od czasu wizyty pana Piotra w Stróży sporo w wyglądzie obiektu się zmieniło, ledwo rozpoznałam w nim kuźnię.

W pobliżu zachowało się jeszcze kilka bardzo ciekawych stodół i domów, których z każdym rokiem systematycznie ubywa. Mam nadzieję, że kiedyś znajdę dłuższą chwilę, by je sfotografować i opisać. Zapewne będzie to czysta przyjemność - okolica jest przepiękna!

Moje zdjęcia pochodzą z lipca 2016 roku.
Lokalizacja