Świdnica - schron przeciwlotniczy u zbiegu ulicy Wodnej i Mieszka I

Moderator: warschauer44

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Świdnica - schron przeciwlotniczy u zbiegu ulicy Wodnej i Mieszka I

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 gru 2023, 21:46

W Świdnicy (Schweidnitz), u zbiegu ulic Mieszka I i Wodnej, na terenie należącym do dawnej ewangelickiej szkoły żeńskiej (Pestalozzischule), tuż obok ceglanego budynku starej sali gimnastycznej, znajduje się pochodzący z końca II Wojny Światowej poniemiecki schron przeciwlotniczy, przeznaczony zapewne głównie dla uczennic i nauczycieli wspomnianej wyżej placówki.
Schron, a raczej kryty rów przeciwlotniczy (Luftschutz Deckungsgraben) jest widoczny w terenie jako niewielki, wydłużony pagórek z kilkoma odgałęzieniami.
Do wnętrza prowadziły co najmniej dwa wejścia + zapewne wejście awaryjne. Całość posiadała czerpnie powietrza, dziś już niezachowane (namierzyłam otwór po jednej z nich).
Da się wczołgać do środka po śmieciach, ja sobie jednak odpuściłam tego typu rozrywki: panicznie boję się zdechłych lisów i innych tego typu trucheł. Uznałam, że odstawiłam już wystarczająco dużo cyrku, gramoląc się przez dziurę w betonowym ogrodzeniu.
I tak miałam szczęście, że się jeszcze w niej zmieściłam. :shock:

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2023 roku.
Załączniki
Schron (1).jpg
Schron (1).jpg (166.56 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (2).jpg
Schron (2).jpg (162.7 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (3).jpg
Schron (3).jpg (169.09 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (5).jpg
Schron (5).jpg (190.29 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (4).jpg
Schron (4).jpg (195.99 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (7).jpg
Schron (7).jpg (201.49 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (6).jpg
Schron (6).jpg (147.32 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (8).jpg
Schron (8).jpg (164.89 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (9).jpg
Schron (9).jpg (149.18 KiB) Przejrzano 179 razy
Schron (10).jpg
Schron (10).jpg (162.93 KiB) Przejrzano 179 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości