Sosnowiec ul. Sobieskiego - czy to schron?

Niemieckie schrony przeciwlotnicze z Sosnowca

Moderator: warschauer44

Posty: 24
Rejestracja: wtorek 16 maja 2017, 07:40

Sosnowiec ul. Sobieskiego - czy to schron?

Postautor: Tomek_79 » wtorek 16 maja 2017, 10:54

Nie wiem gdzie to umieścić - niech szefostwo tej strony przesunie gdzie stosowne, bo jestem tu nowy - Cześć wszystkim tak w ogóle!
Mam taki obiekt z Sosnowca. Jest niedaleko mostu na Brynicy przy ul. Sobieskiego. Ktoś wie co to jest?
W świadomości okolicznych mieszkańców "od zawsze" funkcjonował jako schron przeciwlotniczy, ale ja nie upieram się że to prawda. W relacjach mieszkańców dzielnicy obiekt ten był opuszczony już w latach 50. Jest to betonowy podziemny tunel, prosty, łukowo sklepiony, o długości ok. 20 metrów, którego poziom znajduje się znacznie poniżej wejść. Wejścia to dwa przedsionki z pojedynczym otworem wejściowym, oba usytuowane na poziome gruntu. Do korytarza z obu wejść musiały prowadzić w dół pochylnie, schody lub drabinki, jednak nie zachowały się żadne ślady. Korytarz po sam sufit wypełniony jest wodą i wielką ilością śmieci. W stropach przedsionków znajdują się okrągłe utwory, mają one ok. 50 cm średnicy i po wewnętrznej stronie zachowały się resztki kamionkowych rur. Zapewne pierwotnie strop był obsypany ziemią. Wskazują na to wysokie ścianki oporowe obu portali wejściowych. Oba przedsionki są identyczne. W prostokątnych wejściach po żadnej ze stron nie zachowały się żadnego typu drzwi. Wszystkie ściany wykonane są z betonu. Jest to jedyny taki obiekt w okolicy. Posadowiony jest na osi zbliżonej do kierunku północ-południe, równolegle do torów kolejowych. Aby dostać się do obiektu należy zejść kilka metrów w dół z nasypu. Obok po drugiej stronie torów jest klasyczny Einmannbunker.
Załączniki
schron Sosnowiec 1.jpg
schron Sosnowiec 1.jpg (131.26 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 2.jpg
schron Sosnowiec 2.jpg (133.58 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 3.jpg
schron Sosnowiec 3.jpg (153.95 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 4.jpg
schron Sosnowiec 4.jpg (213.08 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 5.jpg
schron Sosnowiec 5.jpg (135.85 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 6.jpg
schron Sosnowiec 6.jpg (56.36 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 7.jpg
schron Sosnowiec 7.jpg (148.72 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 8.jpg
schron Sosnowiec 8.jpg (96.81 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 9.jpg
schron Sosnowiec 9.jpg (157.65 KiB) Przejrzano 6937 razy
schron Sosnowiec 10.jpg
schron Sosnowiec 10.jpg (189.92 KiB) Przejrzano 6937 razy

Posty: 1999
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Sosnowiec ul. Sobieskiego - czy to schron?

Postautor: warschauer44 » wtorek 16 maja 2017, 15:41

Cześć, obiekt ten stoi gdzieś blisko torów kolejowych? Mi to wygląda na skład materiałów pędnych (z XIX/XX wiek), ale być może w latach późniejszych zaadaptowano go na ukrycie przeciwlotnicze.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 24
Rejestracja: wtorek 16 maja 2017, 07:40

Re: Sosnowiec ul. Sobieskiego - czy to schron?

Postautor: Tomek_79 » wtorek 16 maja 2017, 18:07

Tak, stoi zaraz obok nasypu kolejowego!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Sosnowiec”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości