Chmielnik - młyn elektryczny

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chmielnik - młyn elektryczny

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 gru 2017, 22:27

W Chmielniku, przy ulicy Lubańskiej, na północ od synagogi i starego kirkutu, znajduje się zachowany do dziś dawny młyn zbożowy o napędzie elektrycznym. Dwupiętrowy budynek o nietypowym kształcie należał do rodziny żydowskiej. Wzniesiono go w roku 1930. Ukształtowanie działki budowlanej sprawiło, że jak na zakład zbożowy jest to obiekt wyjątkowo wąski, a wejście do niego zlokalizowano w narożniku, a nie - jak to zazwyczaj bywa - centralnie, od strony drogi.
We wnętrzu zachowało się kompletne wyposażenie, gdyż zakład działał jeszcze do roku 2008. Obiekt jest okresowo udostępniany do zwiedzania, np. w czasie Nocy Muzeów.
Niestety, ja nie miałam możliwości zajrzeć do środka i mogę sobie tylko wyobrazić, jakie cuda znajdują się w tym niepozornym na pierwszy rzut oka obiekcie.
Ciekawe, czy młyn z Chmielnika dałoby się jeszcze uruchomić?

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Młyn w Chmielniku (1).JPG
Młyn w Chmielniku (1).JPG (56.53 KiB) Przejrzano 4211 razy
Młyn w Chmielniku (5).JPG
Młyn w Chmielniku (5).JPG (45.01 KiB) Przejrzano 4211 razy
Młyn w Chmielniku (3).JPG
Młyn w Chmielniku (3).JPG (60.49 KiB) Przejrzano 4211 razy
Młyn w Chmielniku (2).JPG
Młyn w Chmielniku (2).JPG (58.96 KiB) Przejrzano 4211 razy
Młyn w Chmielniku (4).JPG
Młyn w Chmielniku (4).JPG (49.28 KiB) Przejrzano 4211 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość