Kamieniec Ząbkowicki - Dąb Sułtański

Posty: 17995
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Kamieniec Ząbkowicki - Dąb Sułtański

Postautor: Karolina Kot » wtorek 10 wrz 2019, 06:55

Nieopodal Kamieńca Ząbkowickiego, zaraz za mostem na Nysie Kłodzkiej, po prawej stronie, nieopodal skrzyżowania głównej drogi z ulicą odchodzącą w kierunku Rogowa, znajduje się ciekawy, ale mało znany obiekt - Dąb Sułtański. Jest to bardzo stare drzewo o obwodzie pnia dochodzącym w pierśnicy do 630 cm.
Pierwotnie był jedynym dębem po tej stronie rzeki i otaczały go tylko trawy, ale obecnie miejsce, w którym rośnie, jest całkowicie zakrzaczone.
W pniu wiekowego drzewa, które dopiero nie tak dawno zyskało zieloną tabliczkę "Pomnik Przyrody", ma tkwić kawałek żelaznego haka, jednak z powodu morza pokrzyw, sięgającego moich barków, nie zdecydowałam się na dokładniejsze oględziny. Brrrr...
Wrócę zimą.

Co ciekawe - z miejscem, w którym stoi drzewo, związana jest pewna przepowiednia.
Głosi ona, iż: "Kiedyś będzie tu wybudowany zamek. Po jego zniszczeniu zostanie zbudowany następny i jeszcze jeden (hymmm, to trochę jak z Monty Pytona, ciekawe, czy ten zamek najpierw spłonie, a potem utonie w bagnie?).
Dowódcy walczących stron spotkają się tu i będą rozstrzygać o losach zamku. Sułtan zmęczony walką uwiąże swojego konia do drzewa i w jego cieniu będzie odpoczywał. W każdej zawierusze wojennej zwycięzcy lub przegrani odpoczywać tu będą, a okolica ta zawsze pozostanie nietknięta”.

No i w sumie trochę racji w tym jest. Odwiedziłam tę niemożebnie zarośniętą, "nietkniętą okolicę" wykończona po pracy, usiadłam i odpoczywałam. Co prawda nie przywiązywałam Archimedesa do drzewa, ale za to zaciągnęłam hamulec ręczny, więc chyba się liczy. :)

Zdjęcia powstały we wrześniu 2019 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Sułtański Dąb (1).JPG
Sułtański Dąb (1).JPG (127.79 KiB) Przejrzano 341 razy
Sułtański Dąb (2).JPG
Sułtański Dąb (2).JPG (149.63 KiB) Przejrzano 341 razy
Dąb Sułtański na archiwalnym zdjeciu.jpg
Dąb Sułtański na archiwalnym zdjeciu.jpg (69.86 KiB) Przejrzano 341 razy
Sułtański Dąb (3).JPG
Sułtański Dąb (3).JPG (144.21 KiB) Przejrzano 341 razy
Sułtański Dąb (4).JPG
Sułtański Dąb (4).JPG (148.03 KiB) Przejrzano 341 razy
Dąb i sułtański rumak.JPG
Dąb i sułtański rumak.JPG (133.42 KiB) Przejrzano 341 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Drzewa - pomniki przyrody”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość