Dąbrowa Górnicza - szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Naczynia, wazony, ozdoby i przedmioty codziennego użytku, wyprodukowane w hutach szkła w drugiej połowie XX wieku
Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 23:23

Puchar z kropami.
Puchar został wykonany w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Prawdopodobnie produkcja jak i wzór pochodzi z czasów PRL-u. Stopa prosta, czasza ozdobiona regularnym wzorem krop. Rant prosty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 22:12 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 26 mar 2017, 21:49

Pozwolę się dołączyć do forumowego katalogu. ;)
Oto świecznik "Meksykanka", zaprojektowany przez Erykę Trzewik-Drost.
Sfotografowałam go w miejscu, w którym powstał - w ruinach Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice".
Załączniki
Meksykanka (1).JPG
Meksykanka (1).JPG (50.07 KiB) Przejrzano 12956 razy
Meksykanka (3).JPG
Meksykanka (3).JPG (54.87 KiB) Przejrzano 12956 razy
Meksykanka (2).JPG
Meksykanka (2).JPG (87.09 KiB) Przejrzano 12956 razy
Meksykanka (4).JPG
Meksykanka (4).JPG (39.28 KiB) Przejrzano 12956 razy
Meksykanka (5).JPG
Meksykanka (5).JPG (35.98 KiB) Przejrzano 12956 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » wtorek 28 mar 2017, 22:15

Wczoraj dostałem szkolenie z terminologii od pani Pauliny Zarębskiej-Denysiuk z Lublina, za które bardzo dziękuje :). Poprawiłem w związku z tym opisy. Trzeba tu również wspomnieć że w tworzeniu katalogu pomaga mi Weronika Sołtysiak, a zdjęcia zostały wykonane dzięki Ewie Sosnowskiej i Oli Małycha, oraz właścicieli przedmiotów - jak poznam ich dane dopiszę do wątku. Na sam koniec dopisuje jeszcze grupowiczów z facebooka z Klasyka wzornictwa/Vintage design in Poland". No i nie zapominajmy o właścicielu DD i pierwszym dąbrowskim pasjonacie-historyku, Sylwestrze Dominiku.

A teraz opis do świetnych zdjęć Karoliny :).

Meksykanka, zaraz obok Karolinki, jest najbardziej pożądanym projektem Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. Jest świetnym przykładem połączenia użytkowości z prawdziwym designem. Świecznik, wykonany w technologii szkła prasowanego, przedstawia kobietę – meksykankę. Ubrana jest w podłużną, rozszerzającą się ku dołowi sukienkę z plisami które nadają figurce głębi i stylu. Projektantem tego przedmiotu jest Eryka Trzewik-Drost, była ona produkowana od lat 70-tych. Obecnie jest to bardzo pożądany przez kolekcjonerów wzór. Potrafi osiągać na aukcjach ceny po kilkaset złotych. Występowała w kilku wersjach kolorystycznych – głęboka czerwień,butelkowa zieleń, miodowy, pomarańcz, przeźroczysta i inne. Jej wymiary: wysokość 19,5 cm, średnica podstawy 8 cm.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » wtorek 28 mar 2017, 22:19

Wazon produkcji Huty Szkła Artystycznego Staszic , pododdziału Ząbkowickiej Huty Szkła Gospodarczego . Wzór i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Jest to najprawdopodobniej projekt Ludwika Fiedorowicza. Stopa jest bezbarwna, a reszta przedmiotu biała. Wazon zwęża się od dołu, mniej więcej w 2/3 wysokości znajduje się bezbarwna obręcz, część nad obręczą ma kształt kieliszka. Rant prosty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » wtorek 28 mar 2017, 22:19

Misa produkcji Huty Szkła Artystycznego Staszic , pododdziału Ząbkowickiej Huty Szkła Gospodarczego . Wzór i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Jest to najprawdopodobniej projekt Ludwika Fiedorowicza. Stopa jest bezbarwna, powierzchnia misy barwiona na biało. Od spodu jest ozdobiona symetrycznie ułożonymi, przeźroczystymi ornamentami. Rant prosty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » wtorek 28 mar 2017, 22:20

Wazonik produkcji Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice . Wzór i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Ozdobiony jest symetrycznie ułożonym wzorem poczwórnej gwiazdy, której poszczególne pasy są rozdzielone rzędem perełek.
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » wtorek 28 mar 2017, 22:20

Szklana ryba jest nieodzownym elementem każdego PRL-owskiego telewizora. Znajdziemy ją w tysiącach kolorów, kształtów, rozmiarach. Ze względu na popularność wytwarzała je niemal każda huta szkła. Prawdopodobnie takie ryby powstawały również i u nas w Hucie Szkła Artystycznego Staszic . Wzór i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Projektant nieznany. Szkło białe z doklejanymi przeźroczystymi płetwami. Nasza, staszicowska ryba różni się od innych jedną, bardzo istotną rzeczą – ma styl. Większość tego typu form była bardzo różnokolorowa, a ten konkretny egzemplarz jest utrzymany w jednolitej, eleganckiej kolorystyce oraz wykonany z dużą dbałością o szczegóły.
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » wtorek 28 mar 2017, 22:21

Wazon produkcji Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice . Wzór i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Projektant nieznany, szkło bezbarwne. Wazon rozszerza się ku górze, szyjka jest niesymetryczna. Pod odpowiednim kątem powoduje to złudzenie pustego, szklanego ucha.

Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » wtorek 28 mar 2017, 22:21

Tym razem dość lekki projekt patery produkcji Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Jej lustro zdobi wręcz bajkowy wzór łączki z kwiatkami, poziomkami i motylami. Trzon stanowi integralną część ze stopą, znajdują się na nich delikatne ozdoby nawiązujące tematyką do lustra. Wzór i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Projektant nieznany, szkło bezbarwne. Ten konkretny egzemplarz jest wykonany wadliwie, lustro jest przytwierdzone krzywo do trzonu. Uświadamia nas to, iż mimo iż te rzeczy są piękne i wyjątkowe, to jednak nadal jest to masowa produkcja.
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » wtorek 28 mar 2017, 22:21

Wzór obecny na pucharku możemy znaleźć w katalogu Huty Szkła Gospodarczego z 1910 roku pod numerem 1174. Wszystkie wariacje zawarte w katalogu mają jednak o wiele wyższe ranty czaszy, co sugeruje że ten konkretny przedmiot jest PRL-owską wariacją przedwojennego projektu.Stopa stanowi integralną część trzonu, który u podstawy czaszy rozwidla się na wzór symetrycznego, 8 ramiennego kwiatu – doskonale widocznego podczas spoglądania na kielich z góry. Sama czasza jest ozdobiona symetrycznym szlifem w kształcie plastra miodu. Rant czaszy jest pofalowany.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Wyroby szklane z okresu PRL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości