Dąbrowa Górnicza - szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Naczynia, wazony, ozdoby i przedmioty codziennego użytku, wyprodukowane w hutach szkła w drugiej połowie XX wieku
Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza - szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 22:57

Ostatnio organizowana wystawa szkła Ząbkowickiego nie zakończyła się na stoisku w niedzielę. Równolegle z nią były/są robione zdjęcia, identyfikacja, opisywanie zgromadzonych szkieł. Chcielibyśmy w przyszłości zrobić z tego porządny katalog HSG Ząbkowice. Jako że bardziej znam się na historii niż na wzornictwie może być dużo błędów. Więc po kolei:

Patera pochodzi z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice, wyprodukowana w technologii szkła prasowanego. Wzornictwo pochodzi sprzed I wojny światowej, w katalogu z 1910 roku taki wzór występuje m. in. pod numerem 1037. W katalogu nie ma jednak całkowicie płaskiej patery, co wraz z brakiem sygnatury i jakością wykonania pozwala sugerować że pochodzi z PRL-owskiej produkcji. Przedmiot jest podzielony na cztery symetryczne części, w każdej z nich znajduje się symetryczny ornament w stylu współczesnego baroku. Wzór jest wypukły od spodu, szkło zostało pokolorowane na delikatny, pomarańczowy kolor. Trzon patery stanowi integralną część z jej lustrem. Rant patery delikatnie pofalowany.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 22:07 przez Eworu, łącznie zmieniany 2 razy.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Ząbkowic

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 22:58

Popielniczka trójramienna
Popielniczka została wyprodukowana w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Wzornictwo i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Projektantem tego wzoru jest Jan Sylwester Drost. Miseczka została podzielona na trzy symetryczne części, zaznaczone pofalowanym brzegiem. Szkło zostało zabarwione na kolor niebieski z dodatkiem mlecznego. Była produkowana w różnorodnej kolorystyce - znana jest m. in. dymna, różowa oraz butelkowej zieleni.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota 25 mar 2017, 14:11 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Ząbkowic

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 22:58

Patera została wyprodukowana w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice w technologi szkła prasowanego. Wzornictwo jak i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Wzór przypomina styl Ludwika Fiedorowicza, lecz nie został on oficjalnie potwierdzony jako projektant. Noga, ozdobiona identycznym wzorem jak lustro patery, stanowi integralną część trzonu. Rant prosty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 22:08 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Ząbkowic

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 22:58

Pucharek nr 2191
Pucharek pochodzi z Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. Wzornictwo prawdopodobnie przedwojenne, lecz sama produkcja już z czasów PRL-u. Numer katalogowy z 1910 roku to 2191. Noga stanowi integralną część z trzonem, bez szczególnych zdobień. Czasza składa się z trzech prasowanych elementów, w każdym z nich znajdują się dwie symetrycznie ustawione elipsy z wzorem kwiatu, między nimi regularnie ułożone kropkowane żłobienia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 22:08 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Ząbkowic

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 23:08

Puchar
Puchar pochodzi z Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. Nie istnieje w przedwojennych katalogach, więc prawdopodobnie jest to projekt z czasów PRL-u. Noga, kanelowana stanowi oddzielną część z trzonem pucharu. Czasza ozdobiona motywami roślinnymi również jest kanelowana.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 22:09 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Ząbkowic

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 23:08

Szklana kaczka.
Figurka została wyprodukowana w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Wzór jak i produkcja pochodzi z czasów PRL-u.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Ząbkowic

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 23:09

Kieliszek.
Prezentowany kieliszek został wykonany w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Prawdopodobnie produkcja jak i wzór pochodzi z czasów PRL-u.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Ząbkowic

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 23:09

Miseczka.
Miseczka została wykonany w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Prawdopodobnie produkcja jak i wzór pochodzi z czasów PRL-u. Dno ozdobione symetrycznym wzorem krop.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 22:09 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Ząbkowic

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 23:12

Wazon.
Wazon został najprawdopodobniej wyprodukowany w Hucie Szkła Artystycznego Staszic, pododdziału Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, w technologii szkła dmuchanego. Wzór jak i wyrób pochodzi z czasów PRL-u. Projektantem najprawdopodobniej jest Ludwik Fiedorowicz. Wazon charakteryzuje się delikatną,prześwitującą, mleczną barwą. Górne brzegi wazonu, ułożone w kształt kwiatu zostały pokolorowane delikatnym pomarańczem. Lekkie zabarwienie oraz duży stosunek wysokości do średnicy powoduje poczucie niesamowitej delikatności i kruchości szkła, mimo iż nie odbiega ono grubością od pozostałych projektów tej huty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 28 mar 2017, 22:10 przez Eworu, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szkło z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"

Postautor: Eworu » czwartek 23 mar 2017, 23:12

Dzban.
Dzban produkcji Ząbkowickiej Huty Szkła Gospodarczego, możliwe że pochodzi z pododdziału Huty Szkła Artystycznego Staszic. Wzór i produkcja pochodzi z czasów PRL-u. Jego styl wykonania może sugerować projekt Ludwika Fiedorowicza – nie jest to potwierdzona informacja.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Wyroby szklane z okresu PRL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

 

 

cron