Będzin - grób Józefa Nowaka, żołnierza Armii Krajowej ps. "Szerszeń"

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Będzin - grób Józefa Nowaka, żołnierza Armii Krajowej ps. "Szerszeń"

Postautor: Karolina Kot » środa 14 wrz 2016, 21:14

Na cmentarzu znajdującym się przy ulicy Małobądzkiej w Będzinie, należącym do sosnowieckiej parafii pw. świętego Tomasza Apostoła, zauważyłam rodzinny grobowiec, w którym spoczął żołnierz Armii Krajowej, Józef Nowak, noszący pseudonim "Szerszeń".
Został on rozstrzelany przez Niemców zaledwie kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej, w dniu 24 stycznia 1945 roku.
Pan Józef w chwili śmierci miał 38 lat.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2016 roku.
Załączniki
Józef Nowak - Szerszeń (1).JPG
Józef Nowak - Szerszeń (1).JPG (54.04 KiB) Przejrzano 8158 razy
Józef Nowak - Szerszeń (2).JPG
Józef Nowak - Szerszeń (2).JPG (44.42 KiB) Przejrzano 8158 razy
Józef Nowak - Szerszeń (3).JPG
Józef Nowak - Szerszeń (3).JPG (93.55 KiB) Przejrzano 8158 razy
Józef Nowak - Szerszeń (4).JPG
Józef Nowak - Szerszeń (4).JPG (55.13 KiB) Przejrzano 8158 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 17 wrz 2017, 07:36

Re: Będzin - grób Józefa Nowaka, żołnierza Armii Krajowej ps. "Szerszeń"

Postautor: dariusz204 » niedziela 17 wrz 2017, 07:40

Cześć czy masz lokaizację lub chociaż adres cmentarza dla "Będzin - grób Józefa Nowaka, żołnierza Armii Krajowej ps. "Szerszeń" ?

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Będzin - grób Józefa Nowaka, żołnierza Armii Krajowej ps. "Szerszeń"

Postautor: Karolina Kot » niedziela 17 wrz 2017, 09:59

Witamy!

Nie pamiętam już dokładnie, w którym miejscu ten grób zauważyłam, ale wydaje mi się, że znalazłam go gdzieś w centralnej części, na północ od kaplicy i raczej w sąsiedztwie którejś z alejek. Obym się nie myliła.
Jak napisałam wyżej - chodzi o cmentarz katolicki w Będzinie przy ul. Małobądzkiej, będący jednocześnie cmentarzem parafii św. Tomasza w Sosnowcu.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Będzin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości