Pilica - dawny cheder i dom modlitw

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pilica - dawny cheder i dom modlitw

Postautor: Karolina Kot » wtorek 30 maja 2017, 22:01

W Pilicy, przy ulicy Łaziennej, nieopodal miejsca, gdzie istniała niegdyś drewniana synagoga, znajduje się zachowany do dziś, ale mocno już przebudowany obiekt, obecnie służący celom mieszkalnym. Pierwotnie mieścił się w nim cheder, czyli żydowska szkoła elementarna dla chłopców, którzy uczyli się w niej od wczesnych lat dziecięcych, aż do czasu Bar Micwy. Co ciekawe - był to jeden z czterech obiektów tego typu, istniejących na terenie miasta w okresie międzywojennym. Oprócz szkoły w budynku przy Łaziennej funkcjonował także dom modlitwy i z tego powodu zapewne pojawiły się rozbieżności, na które natrafiłam podczas mojej wizyty w tym miejscu: starsi mieszkańcy, zapytani o synagogę, wskazywali mi właśnie na murowany dom przy ulicy Łaziennej, a tymczasem doskonale zadawałam sobie sprawę z tego, że pilicka synagoga (istniejąca zresztą po sąsiedzku, na rogu tej samej ulicy) była piękną, zabytkową budowlą drewnianą i że nie doczekała czasów po II Wojny Światowej, chociaż informacje o tym, kiedy tak naprawdę została rozebrana, są dosyć sprzeczne.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2017 roku.
Lokalizacja
Źródło informacji: "Śladami pilickich Żydów - LO w Pilicy"
Załączniki
Dawny cheder (1).JPG
Dawny cheder (1).JPG (68.49 KiB) Przejrzano 4516 razy
Dawny cheder (3).JPG
Dawny cheder (3).JPG (66.73 KiB) Przejrzano 4516 razy
Dawny cheder (2).JPG
Dawny cheder (2).JPG (67.1 KiB) Przejrzano 4516 razy
Dawny cheder (4).JPG
Dawny cheder (4).JPG (65.9 KiB) Przejrzano 4516 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość