Katowice - negatyw macewy

Posty: 27824
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Katowice - negatyw macewy

Postautor: Karolina Kot » sobota 15 paź 2016, 21:08

Podczas spaceru po cmentarzu katolickim, znajdującym się przy ulicy Francuskiej w Katowicach, zauważyłam pod swoimi stopami służącą jako chodnik płytę wykonaną z lastriko, na której, w kawałku betonu, odcisnęły się w postaci negatywu hebrajskie litery.
Jest dla mnie oczywistym, iż płyta ta trafiła do alejki cmentarnej wtórnie i wcześniej znajdowała się w zupełnie innym miejscu, w którym najpewniej dawny nagrobek żydowski najpewniej funkcjonował jako jedna z wielu "macew codziennego użytku".

Zdjęcia wykonałam w październiku 2016 roku.
Ostatnia fotografia została przeze mnie odwrócona i jest lustrzanym odbiciem. Może komuś uda się odszyfrować napisy.
Załączniki
Hebrajski napis (5).JPG
Hebrajski napis (5).JPG (102.3 KiB) Przejrzano 6358 razy
Hebrajski napis (2).JPG
Hebrajski napis (2).JPG (86.11 KiB) Przejrzano 6358 razy
Hebrajski napis (1).JPG
Hebrajski napis (1).JPG (105.18 KiB) Przejrzano 6358 razy
Hebrajski napis (4).JPG
Hebrajski napis (4).JPG (102.05 KiB) Przejrzano 6358 razy
Hebrajski napis (3).JPG
Hebrajski napis (3).JPG (58.88 KiB) Przejrzano 6358 razy
Hebrajski napis - zdjęcie odwrócone.JPG
Hebrajski napis - zdjęcie odwrócone.JPG (40.82 KiB) Przejrzano 6358 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Katowice - negatyw macewy

Postautor: Franek D. » piątek 28 paź 2016, 10:08

KEMDAN próbował rozszyfrować ten fragment napisu. W tym celu powiększył zdjęcie i z jego odbitką odwiedził w Tel Avivie kolejno dwóch rabinów.
Napisał mi w mailu: "Niestety nie można odszyfrować napisu. To są hebrajskie litery, ale jest ich za mało. Pytałem dwóch rabinów i zostaliśmy przy spekulacjach. Nic realnego. Szkoda!"

Posty: 27824
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Katowice - negatyw macewy

Postautor: Karolina Kot » piątek 28 paź 2016, 19:54

W życiu już tak czasami jest, że nie wszystko się da zrobić.
Bardzo dziękuję za chęci i starania!

Pozdrawiam!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość