Bochnia - dawny szpital i sierociniec żydowski

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bochnia - dawny szpital i sierociniec żydowski

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 16 paź 2017, 22:35

W Bochni, przy ulicy Świętego Leonarda 2, na niewielkim wzniesieniu, stoi nieduży, ładny domek z figurą Matki Boskiej. Na pierwszy rzut oka miejsce to wygląda na sympatyczne, chociaż trochę może zaniedbane. Okazuje się jednak, że budynek ten skrywa tragiczną historię z okresu II Wojny Światowej.

W czasie okupacji pierwotnie znajdował się tu szpital żydowski, przeznaczony dla mieszkańców bocheńskiego getta. Jego kierownikiem był Anatol Gutfreund, wraz z nim chorymi zajmował się doktor Stefan Kornhauser. Niestety, szpital został zlikwidowany w dniu 24 sierpnia 1942 roku, kiedy to personel i wszystkich pacjentów wywieziono do Puszczy Niepołomickiej (w okolice Baczkowa i Proszówek) i rozstrzelano.
Zbiorową mogiłę ofiar tej zbrodni opisałam w osobnym wątku.

Niebawem budynek przy ulicy Świętego Leonarda znów wypełnił się żywymi ludźmi. Po okrutnej likwidacji szpitala Niemcy urządzili w nim bowiem sierociniec dla żydowskich dzieci.
Kilkuletnimi maluchami opiekował się Henryk Hochman, z wykształcenia artysta rzeźbiarz i malarz, w latach 1900 - 1906 studiujący w murach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem profesora Konstantego Laszczki. Hochman zgłosił się do bocheńskiego getta dobrowolnie. Dzieci oddane mu pod opiekę kochał jak własne, starając się każdemu zapewnić choć skrawek radości dzieciństwa.
Niestety...
Wieczorem, w dniu 10 listopada 1942 roku, podczas akcji likwidacyjnej, Niemcy wdarli się do sierocińca. Mali podopieczni zakładu już spali w swoich łóżeczkach. Okupanci bezlitośnie zamordowali dzieci na miejscu, na terenie budynku. Szli od łóżeczka do łóżeczka, zabijając maleństwa po kolei strzałem w główkę. Zamordowanych zostało wówczas kilkadziesięcioro dzieci, wśród których było wiele niemowląt.

Sam Henryk Hochman przeżył tamtą straszną noc, zginął w Puszczy Niepołomickiej wraz z innymi, wywieziony którymś z kolejnych transportów.
Wcześniej zdążył przekazać jednak swoją wstrząsającą relację.
Chciałem ci pokazać, bo może to jest ważne, żeby ktoś się kiedyś dowiedział o tej krwi, której nie da się zmyć.
Może po to jedynie pozostałem przy życiu, aby o tym opowiedzieć.

Jednego łóżeczka po tej zbrodni nie dało się domyć. Na poręczy, mimo szorowania i malowania wapnem, ciągle wychodziła świeża plama krwi.
Zastrzelono tam ulubienicę całego personelu, śliczną, wesołą, dwuletnią dziewczynkę o imieniu Ora (od hebrajskiego słowa "Or" - "Światło"). Podobno była tak radosna, że rozjaśniała wszystko wokoło. Jej rodzice wyrzucili ją z pociągu jadącego do Oświęcimia, znalazł ją polski kolejarz i w ten sposób trafiła do bocheńskiego sierocińca.
Niestety, nie dane jej było doczekać wieku dorosłego.


A dom, niemy świadek tych strasznych scen, stoi do dziś. Jak na ironię wisi na nim reklama sklepu z wyprawką dla niemowląt "Dzidziuś"...

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2017 roku.
Lokalizacja
Źródło informacji:
"Wiadomości Bocheńskie" ROK XXVII nr 3 (106)
Henryk Schönker, "Dotknięcie anioła"

Z miejscem tym, a w zasadzie z murkiem oporowym, na którym wybudowano ogrodzenie domu, związana jest jeszcze jedna tajemnica.
Załączniki
Dawny sierociniec (1).JPG
Dawny sierociniec (1).JPG (75.05 KiB) Przejrzano 4558 razy
Dawny sierociniec (3).JPG
Dawny sierociniec (3).JPG (107.62 KiB) Przejrzano 4558 razy
Dawny sierociniec (4).JPG
Dawny sierociniec (4).JPG (120.66 KiB) Przejrzano 4558 razy
Dawny sierociniec (7).JPG
Dawny sierociniec (7).JPG (101.34 KiB) Przejrzano 4558 razy
Dawny sierociniec (6).JPG
Dawny sierociniec (6).JPG (48.49 KiB) Przejrzano 4558 razy
Dawny sierociniec (5).JPG
Dawny sierociniec (5).JPG (131.2 KiB) Przejrzano 4558 razy
Dawny sierociniec (2).JPG
Dawny sierociniec (2).JPG (99.14 KiB) Przejrzano 4558 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości