Żydzi z Gdowa

Posty: 553
Rejestracja: poniedziałek 02 mar 2015, 14:48

Re: Żydzi z Gdowa

Postautor: Markot Roman » wtorek 14 lis 2017, 13:07

W październiku 1934 r spadkobiercy po Aronie Klagsbürnie i jego córki Emilii, współwłaściciele północnej strony nieruchomości zawarli rodzinną umowę. Tę część przekazali Ryfce (Regina) Stöger, c Jakuba co wyszła za gdowianina Nehemiasza Leibela ur 26 lipca 1904, s Arona i Racheli Rosenberg. Z kolei Ryfka w 1936 r podarowała mężowi, który został samodzielnym właścicielem połowy parceli. Marcin Ciężarek wykazuje tu przed wojną sklep bławatny. Nehemiasza zamęczył w drodze do Myślenic gestapowiec Klett, żona Regina została z małymi dziećmi. W zbiorczym piśmie z 1 czerwca 1942 r przez Radę Opiekuńczą zwracała się o pomoc do władz niemieckich. Za niedługo sama zginęła zastrzelona w sierpniu na wielickim rynku przy rozdziale rodzin, nie chciała oddać swoich dzieci, do końca trzymała je przy sobie.

Południową zaś stronę domu pod nr 36 zajmował Jakub Stöger i jego najstarsza córka Estera, której w grudniu 1936 r przekazał jako własną. Estera we wrześniu 1924 r zapowiedziała ślub z sąsiadem Josue Fischgründem, s Hirscha, Leiby i Blüme Leibler. W 1925 ur syn Aron, w 1928 ur córka Mendel. Dzieci uczęszczały do gdowskiej szkoły, zmarły niedawno Stanisław Cebula z łapanowskiej, zapamiętał rówieśnika Arona jako bardzo zdolnego ucznia z jednej ławki. Fischgründowie do czasu eksterminacji prowadzili sklep żelazny. Josue zginął transportowany do Myślenic przez Kletta, reszta rodziny przepadła w holokauście.

Tuż po wojnie budynek z kilkoma izbami zajęli gdowianie Matuszyk i Dudowa, czynsz opłacali gotówką. Opuszczone mienie pożydowskie zamierzały przejąć władze gminne a izby przekazać na sklepy miejscowej Spółdzielni. Ale zgłosiła się ocalona z holokaustu Cylia Leibel i we wrześniu 1946 r przejęła na własność nieruchomość. Po połowie wykupili od niej Stefan Matuszyk i Maria Duda, obecnym zaś właścicielem całości jest rodzina Ciszków. Jak przystało na centrum Gdowa, od kilkunastu lat stoi tu nowy budynek z lokalami na działalność handlową.
Załączniki
Podzielone parcela nr 111.jpg
Podzielone parcela nr 111.jpg (39.94 KiB) Przejrzano 58 razy
Front budynku nr 36 w 50 latach.jpg
Front budynku nr 36 w 50 latach.jpg (47 KiB) Przejrzano 58 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość