Piotrków Trybunalski - kolejowa wieża ciśnień przy "Pekinie"

Posty: 15165
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Piotrków Trybunalski - kolejowa wieża ciśnień przy "Pekinie"

Postautor: Karolina Kot » piątek 23 cze 2017, 17:18

W Piotrkowie Trybunalskim, nieopodal zabudowań lokomotywowni, w podwórzu charakterystycznego budynku mieszkalnego, przeznaczonego dla kolejarzy i ich rodzin, nazywanego "Pekinem", przy ulicy Franklina Roosevelta 9, znajduje się kolejowa wieża ciśnień, wzniesiona w roku 1925. Wodę pozyskiwano z pobliskich studni głębinowych i gromadzono w zbiorniku umieszczonym w głowicy, pierwotnie posiadającej ładny, spiczasty dach. Chociaż budowla powstała w zasadzie na potrzeby pobliskiej towarowej stacji kolejowej i parowozowni, zaopatrywała także w wodę pitną również mieszkania "Pekinu", a także pobliskie hydranty pożarnicze, dwa żurawie kolejowe, zabudowania gospodarcze i inne budynki stacji towarowej.

Obiekt ten pełnił swoją rolę aż do lat 90. XX wieku. Obecnie ten ciekawy zabytek stoi niewykorzystywany i niszczeje.

Wieża ciśnień sypie się ludziom na głowy

Stara, zabytkowa, piękna. Szkoda tylko, że zaniedbana i doszczętnie zniszczona. Dziś zamiast ozdabiać dopiero co wyremontowany przez wspólnotę mieszkaniową piotrkowski „Pekin”, szpeci zadbane podwórko. Z kolejowej wieży ciśnień przy ul. Roosevelta w Piotrkowie od lat odpada tynk. Czy ktoś uratuje niszczejący zabytek?
- Zwracam się do państwa z prośbą o nagłośnieniu niebezpieczeństwa, jakie stanowi wieża ciśnień zlokalizowana na terenie PKP przy budynku mieszkalnym w Piotrkowie przy ul. Roosevelta 9. Obiekt został wyłączony z użytkowania z początkiem lat 90. Od tego czasu nie jest konserwowany. Popsute okna, powybijane szyby oraz spadający tynk stanowią zagrożenie dla mieszkańców przyległej kamienicy. Właścicielem obiektu są PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami, które po otrzymaniu informacji od mieszkańców kamienicy nie zrobiły nic w celu zabezpieczenia niszczejącego obiektu. Odpadający tynk z gzymsów naprawdę stanowi zagrożenie dla ludzi - napisał do nas jeden z mieszkańców miasta.
O remoncie piotrkowskiego „Pekinu” pisaliśmy w 2011 roku. Dziś odnowiona kamienica robi wrażenie. Także podwórze jest czyste i zadbane. Widok szpeci jedynie kolejowy zabytek, z którego na dachy pobliskich komórek osypują się kawałki tynku. - Będzie już ze 3 lata jak te okna wyleciały. Z drugiej strony też wiszą. Wszystko się sypie. Niby ogrodzone jest siatką, ale wszystko leci. Dzieciaki tędy biegają, jeżdżą samochody, komuś może stać się krzywda. Taki stan jest od kilku lat - powiedział nam jeden z lokatorów...

maj 2012
Więcej: epiotrkow.pl

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Wieża ciśnień (1).JPG
Wieża ciśnień (1).JPG (31.29 KiB) Przejrzano 635 razy
Wieża ciśnień (2).JPG
Wieża ciśnień (2).JPG (59.2 KiB) Przejrzano 635 razy
Wieża ciśnień (3).JPG
Wieża ciśnień (3).JPG (35.14 KiB) Przejrzano 635 razy
Wieża ciśnień (5).JPG
Wieża ciśnień (5).JPG (36.98 KiB) Przejrzano 635 razy
Wieża ciśnień (7).JPG
Wieża ciśnień (7).JPG (33.58 KiB) Przejrzano 635 razy
Wieża ciśnień (6).JPG
Wieża ciśnień (6).JPG (42.42 KiB) Przejrzano 635 razy
Wieża ciśnień (4).JPG
Wieża ciśnień (4).JPG (49.36 KiB) Przejrzano 635 razy
Wieża ciśnień (8).JPG
Wieża ciśnień (8).JPG (34.45 KiB) Przejrzano 635 razy
Ze zbiorów NAC.jpg
Ze zbiorów NAC.jpg (44.68 KiB) Przejrzano 635 razy
Wieża obecnie.JPG
Wieża obecnie.JPG (82.69 KiB) Przejrzano 635 razy
Brama kamienicy zwanej Pekinem.JPG
Brama kamienicy zwanej Pekinem.JPG (52.25 KiB) Przejrzano 635 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość