Kuźnica Kaszewska (Wyr) - gospodarstwo młynarskie i miejsce po młynie nad rzeką Rakówką

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Kuźnica Kaszewska (Wyr) - gospodarstwo młynarskie i miejsce po młynie nad rzeką Rakówką

Postautor: Velder » niedziela 13 sie 2017, 23:00

W lesie, na obrzeżu Kuźnicy Kaszewskiej, nad rzeką Rakówką, znajdują się ruiny dawnego gospodarstwa młynarskiego. Pierwotnie było ono położone nad rzeką Widawką, której bieg zmieniono w latach 70. (jej stare koryto wykorzystuje obecnie Rakówka).
Gospodarstwo to na starych mapach wypatrzyłem już jakiś czas temu. Na zdjęciach satelitarnych wyglądało na wielce obiecujące – opuszczone i nieźle zachowane, ale jakoś nigdy nie było specjalnie okazji, żeby się tam wybrać i je obejrzeć. Raz, że mam daleko (ok. 150 km), a dwa – leży na kompletnym odludziu, w związku z czym nie bardzo kwalifikuje się na wycieczkę typu „przy okazji”.
Tym razem jednak, dzięki niespodziewanej zmianie planów (jechałem na zwiedzanie Elektrowni Bełchatów, które okazało się być dopiero za 2 tygodnie – cały ja :D) miałem w końcu okazję końcu odwiedzić to miejsce.

Niestety, spóźniłem się…
Na miejscu okazało się, że główny budynek gospodarstwa został doszczętnie zniszczony przez pożar :(. Co gorsza – wygląda na to, że zdarzyło się to w ciągu ostatnich kilku tygodni, może nawet dni…
Cóż, porobiłem zatem zdjęcia tego co zostało.
Budynek, który spłonął służył chyba za dom mieszkalny. Był drewniano-murowany, ze ścianami pokrytymi polepą. Po młynie natomiast, nie zauważyłem żadnych wyraźnych śladów – a to na niego głównie liczyłem. Reliktów typu śluzy, kamienie młyńskie i tym podobnych też nie widziałem. Musi najwyraźniej nie istnieć już od dawna.

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z 5 sierpnia 2017 roku

betonowy most nad rzeka Widawka (1).jpg
betonowy most nad rzeka Widawka (1).jpg (105.92 KiB) Przejrzano 10406 razy
betonowy most nad rzeka Widawka (2).jpg
betonowy most nad rzeka Widawka (2).jpg (113.5 KiB) Przejrzano 10406 razy
rzeka Rakowka (1).jpg
rzeka Rakowka (1).jpg (172.7 KiB) Przejrzano 10406 razy
rzeka Rakowka (2).jpg
rzeka Rakowka (2).jpg (188.6 KiB) Przejrzano 10406 razy
ruiny domu mlynarza (1).jpg
ruiny domu mlynarza (1).jpg (161.07 KiB) Przejrzano 10406 razy
ruiny domu mlynarza (2).jpg
ruiny domu mlynarza (2).jpg (173.7 KiB) Przejrzano 10406 razy
ruiny domu mlynarza (3).jpg
ruiny domu mlynarza (3).jpg (151.65 KiB) Przejrzano 10406 razy
ruiny domu mlynarza (4).jpg
ruiny domu mlynarza (4).jpg (141.17 KiB) Przejrzano 10406 razy
ruiny domu mlynarza (5).jpg
ruiny domu mlynarza (5).jpg (132.47 KiB) Przejrzano 10406 razy
ruiny domu mlynarza (6).jpg
ruiny domu mlynarza (6).jpg (148.97 KiB) Przejrzano 10406 razy

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Kuźnica Kaszewska - gospodarstwo młynarskie i miejsce po młynie nad rzeką Rakówką

Postautor: Velder » niedziela 13 sie 2017, 23:04

ruiny domu mlynarza (7).jpg
ruiny domu mlynarza (7).jpg (148.08 KiB) Przejrzano 10405 razy
ruiny domu mlynarza (8).jpg
ruiny domu mlynarza (8).jpg (143.62 KiB) Przejrzano 10405 razy
ruiny domu mlynarza (9).jpg
ruiny domu mlynarza (9).jpg (139.34 KiB) Przejrzano 10405 razy
ruiny domu mlynarza (10).jpg
ruiny domu mlynarza (10).jpg (129.16 KiB) Przejrzano 10405 razy
na mapie z 1934 roku.jpg
na mapie z 1934 roku.jpg (194.74 KiB) Przejrzano 10405 razy


A tutaj zdjęcia pozostałych zabudowań gospodarstwa.

Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (1).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (1).jpg (166.04 KiB) Przejrzano 10402 razy
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (8).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (8).jpg (171.77 KiB) Przejrzano 10405 razy
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (9).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (9).jpg (167.01 KiB) Przejrzano 10405 razy
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (10).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (10).jpg (149.59 KiB) Przejrzano 10405 razy

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Kuźnica Kaszewska - gospodarstwo młynarskie i miejsce po młynie nad rzeką Rakówką

Postautor: Velder » niedziela 13 sie 2017, 23:07

To najlepiej zachowany budynek.
Jego wygląd bardzo przypadł mi do gustu, chyba przez to połączenie cegieł z ciosanym kamieniem polnym. Ktoś wie do czego mógł służyć? Czyżby to jakaś wyrafinowana stodoła? ;)

Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (2).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (2).jpg (160.71 KiB) Przejrzano 10402 razy
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (3).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (3).jpg (153.89 KiB) Przejrzano 10402 razy
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (4).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (4).jpg (157.16 KiB) Przejrzano 10402 razy
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (5).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (5).jpg (122.48 KiB) Przejrzano 10402 razy
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (6).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (6).jpg (86.33 KiB) Przejrzano 10402 razy
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (7).jpg
Kuznica Kaszewska - gospodarstwo mlynarskie (7).jpg (84.48 KiB) Przejrzano 10402 razy

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Kuźnica Kaszewska (Wyr) - gospodarstwo młynarskie i miejsce po młynie Langa

Postautor: Velder » poniedziałek 21 sie 2017, 23:57

Eh, dopiero teraz wpadłem na to, żeby przejrzeć doniesienia prasowe ;).
Widać jednak przeoczyłem jakieś ślady po młynie, ale za to znamy już jego nazwę.

Spłonął dom przy młynie "Langa" w Wyrze. Wstępna analiza: podpalenie

Przez dwa dni strażacy walczyli z pożarem w Wyrze (gm. Bełchatów), płonął pustostan - pozostałość po młynie Langa.
Pierwsze wezwanie odebrane przez Państwową Straż Pożarną w Bełchatowie wpłynęło do jednostki w środę, 19 lipca.

- Po godzinie 15-tej dyżurny odebrał zgłoszenie o pożarze lasu. Do akcji zostały zadysponowane jednostki PSP i OSP z Bełchatowa, a także straże OSP z Ludwikowa i Dobrzelowa - mówi Wojciech Maciejewski z komendy PSP.

Na miejscu zdarzenia okazało się, że ogień trawi pustostan w środku lasu, tamtejsze pozostałości domu mieszkalnego usytuowanego przy młynie „Langa”. Jeszcze w latach 90-tych dom był zamieszkały przez córkę właściciela młyna - Henryka Langa. Później właściciele przekazali osadę w użytkowanie Strzelcom z Bełchatowa. Obecnie po młynie zachowały się tylko betonowe słupy - fundamenty. W osadzie stoją jeszcze ruiny zabudowań gospodarczych, a do wczoraj stał dawny dom mieszkalny przypominający drewniany dwór. Spłonął doszczętnie.

W czwartek po 8-ej rano strażacy ponownie odebrali zgłoszenie, że w Wyrze pojawił się ogień. Okazało się, że doszło do samozapalenia się zgliszczy. W akcji dogaszania pogorzeliska uczestniczyły jednostki z PSP z Bełchatowa, a także zastępy OSP Ludwików i Dobrzelów.

Wstępna analiza miejsca pożaru wskazuje na podpalenie. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi KP policji w Bełchatowie.

źródło: ddbelchatow.pl

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kuźnica Kaszewska (Wyr) - gospodarstwo młynarskie i miejsce po młynie nad rzeką Rakówką

Postautor: Karolina Kot » wtorek 22 sie 2017, 22:50

Wychodzi na to, że rzeczywiście spóźniłeś się zaledwie o kilkanaście dni! Ale historia! :shock:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość