Piotrków Trybunlski, Zakłady Zbożowo - Młynarskie

Posty: 16482
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Piotrków Trybunlski, Zakłady Zbożowo - Młynarskie

Postautor: Karolina Kot » sobota 22 lip 2017, 10:42

Przy ulicy Juliusza Słowackiego 36, nieopodal dworca kolejowego, tuż obok torowiska, wznoszą się zbudowania czynnych Zakładów Zbożowo - Młynarskich.
Młyn ten jest najstarszym obiektem tego typu na terenie miasta, działa nieprzerwanie od 150 laty.
Zapewne niejedna osoba, widząc go z okna pociągu, zastanawiała się, czym tak naprawdę jest ten wielki, szary budynek. Podobnie było ze mną, postanowiłam więc przyjrzeć się sprawie bliżej. ;)

Powstał w połowie XIX stulecia. Wznieśli go żydowscy kupcy, dwaj bracia Pniower. Co ciekawe, młyn ów był pierwszym w mieście zakładem zmechanizowanym. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1860, a zakończyła w 1861. Ówczesny prezydent Piotrkowa, niejaki Kacper Lechowski, wyraził nawet opinię na łamach publikowanej w tamtym okresie nad Strawą “Pamiatnajej kniżki petrkowskiej guberni”, iż projektowany, czteropiętrowy młyn parowy będzie ozdobą miasta. Lokalizacja obiektu przy dworcu kolejowym, tuż obok linii słynnej “Wiedenki”, nie była wcale przypadkowa. W ten sposób właściciele młyna zapewnili swemu przedsiębiorstwu nie tylko szybki transport surowców, ale również dostęp do wielu odległych terenów zbytu. Młyn braterskiej spółki w 1869 roku zatrudniał 29 robotników, co jak na owe czasy klasyfikowało zakład na pierwszym miejscu pod względem liczby zatrudnionych w Piotrkowie.


Młyn przechodził różne koleje losu. Kilkakrotnie zmieniał właściciela. Od 1881 do 1909 roku był nim Karol Krins. To on w 1887 roku dokonał znaczącej przebudowy zakładu. Z kolei od 1912 roku młyn należał do Włościańskiej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej. W okresie międzywojennym akt własności obiektu przechodził do kolejnych spółek. Po II wojnie światowej młyn najpierw upaństwowiono, a zarządzaniem nim zajmowała się Gminna Spółdzielnia “Samopomoc Chłopska”. W latach 50. minionego stulecia obiekt ten został zakupiony przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Zakładów Zbożowych w Łodzi i wszedł w skład Zakładów Zbożowo-Młynarskich w Piotrkowie jako zakład nr 2. Od roku 1997 młyn ponownie jest własnością prywatnej spółki.

Źródło: epiotrkow.pl

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2017 roku, niestety - tylko z zewnątrz.
Lokalizacja
Załączniki
Zakład Zbożowy (1).JPG
Zakład Zbożowy (1).JPG (65.87 KiB) Przejrzano 851 razy
Zakład Zbożowy (2).JPG
Zakład Zbożowy (2).JPG (73.95 KiB) Przejrzano 851 razy
Zakład Zbożowy (3).JPG
Zakład Zbożowy (3).JPG (62.15 KiB) Przejrzano 851 razy
Zakład Zbożowy (4).JPG
Zakład Zbożowy (4).JPG (52.56 KiB) Przejrzano 851 razy
Zakład Zbożowy (5).JPG
Zakład Zbożowy (5).JPG (77.6 KiB) Przejrzano 851 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość