Katalog punktów trygonometrycznych RP

Dział poświęcony dawnym punktom triangulacyjnych, stosowanym do pomiaru osnów geodezyjnych
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 08 lis 2015, 18:32

Katalog punktów trygonometrycznych RP

Postautor: naltar » niedziela 08 lis 2015, 18:38

Dzień dobry

Zauważyłem dział forum dot. reperów, dlatego informuje, ze na stronie mapywig.org, w dziale literatura, znajduje się skan publikacji z 1932 roku z lista i umiejscowieniem punktów wysokościowych w II RP. Przypomniało mi się to, ponieważ opis niektórych z tych punktów pokrywa się z prezentowanymi na forum zdjęciami (ściana domu w..., itd).
Jeśli podany link nie uda się wkleić, plik można pobrać bezpośrednio ze strony (pdf, ok 35 MB)
J. Michalowski, T. Sikorski Katalog punktów trygonometrycznych RP, 1932

http://www.mapywig.org/m_documents/PL/J._Michalowski_T._Sikorski_Katalog_punktow_trygonometrycznych_RP_1932.pdf
n.

Posty: 33
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 15:26

Re: Katalog punktów trygonometrycznych RP

Postautor: ammadeuus » czwartek 24 lis 2016, 06:36

Jak z podanych współrzędnych przeliczyć na współrzędne, które znamy z GPS?
Ziemia Chrzanowska - zapraszam do mojej Małej Ojczyzny

Posty: 155
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 17:52
Lokalizacja: Koniaków

Re: Katalog punktów trygonometrycznych RP

Postautor: SQ9NIT » niedziela 12 sty 2020, 19:28

Nie jest to tak proste, ponieważ w tym katalogu punkty podane są w wielu różnych układach współrzędnych i na różnych elipsoidach. Aaa, no i część we współrzędnych geograficznych, liczonych od południka Ferro (17*40'W) albo Pułkowo.

W przypadku zainteresowania konkretnym punktem, spróbuję pomóc i przeliczyć współrzędne na WGS84.

A tu znajdziecie kilkadziesiąt punktów na mapie:
http://gisgory.eu/lm/index.php/view/map/?repository=3&project=triangulacje

Dla kilku z tych punktów są również zdjęcia. Jeśli posiadacie zdjęcia punktów z tej mapy i chcecie się nimi podzielić, serdecznie zapraszam do kontaktu

Tomasz
Pociąg gotów do odjazdu!

Posty: 44
Rejestracja: czwartek 09 sty 2020, 19:54

Re: Katalog punktów trygonometrycznych RP

Postautor: obcas » wtorek 29 sie 2023, 18:06

Witam, szukam materiałów, zdjęć i wszystkiego co związane z rybnickimi wieżami triangulacyjnymi. Wiem, że była kiedyś taka książka, wydana chyba w latach 30-tych. W tej publikacji podane były wszystkie punkty triangulacyjne z przedwojennego woj. śląskiego.
Wieża ciśnień we Wrocławiu i wieża ciśnień w Zabrzu są prawdziwymi perłami architektury.

Posty: 1395
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Katalog punktów trygonometrycznych RP

Postautor: smar » wtorek 29 sie 2023, 19:30

Kiedyś linki zamieszczone wyżej w tym wątku otwierały się i tam pod tym linkiem można było ściągnąć katalog PT w całej RP
http://www.mapywig.org/m_documents/PL/J ... P_1932.pdf

Teraz te linki nie otwierają (mi) się. Spróbuj może "wygooglać" ten katalog a jak nie to sprawdzę bo powinienem gdzieś mieć "ściągnięty". Jeśli tak to dam Ci znać i wyślę Ci go na pocztę

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Katalog punktów trygonometrycznych RP

Postautor: Karolina Kot » wtorek 29 sie 2023, 22:17

Rzeczywiście, linki już nie działają, bo treść, do których odsyłały została usunięta.
Szkoda.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Katalog punktów trygonometrycznych RP

Postautor: kusmanek » wtorek 29 sie 2023, 23:12

Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Wieże triangulacyjne, repery i znaki niwelacyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość