Strona 1 z 1

Kraków - Krzesławice, dwór Jana Matejki

: środa 17 cze 2015, 21:02
autor: Karolina Kot
Jan Matejko kupił położony wśród parkowych drzew dworek w Krzesławicach, należący niegdyś do Hugo Kołłątaja, w 1876 roku. Przeznaczył na niego pieniądze, pochodzące ze sprzedaży obrazu "Batory pod Pskowem".
Wyremontował i przebudował nieco swoją nową siedzibę według własnego projektu - powstał wtedy zdobiony ganek oraz dobudówka, mieszcząca pracownię malarską.
W latach 60-tych XX wieku roku dwór stał się własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, które stworzyło w nim wystawę ku czci Jana Matejki i Hugo Kołłątaja.

Pierwszymi znanymi właścicielami Krzesławic byli rycerze z rodu Gryfitów. W 1198 podarowali oni te dobra zakonowi bożogrobców w Miechowie, a po kasacie zakonu w XVIII w. majątek trafił w ręce Akademii Krakowskiej. W 1788 tytułem emifeuzy wszedł w jego posiadanie ówczesny rektor tej uczelni Hugo Kołłątaj (1750–1812). Wystawiony przez niego dwór stał w miejscu, gdzie dziś znajduje się latarnia koło parkingu. Budowla ta nie istnieje. Gdy zbudowano nowy dwór pełniła funkcje "kuchni letniej" i została rozebrana w 1918 r.

Po upadku wojny w obronie konstytucji 3 maja dwór został Kołłątajowi odebrany i objął go konsyliarz konfederacji targowickiej Karol Głębocki. Jakiś czas mieszkała jeszcze matka Kołłątaja, Marianna z Mierzeńskich oraz jego siostra.

Na początku XIX w. dwór zakupili Kirchmayerowie, którzy w 1826 roku wznieśli obecny dwór. Mieszkał tu Jan Kanty Kirchmayer, a potem dzierżawił te dobra Kazimierz Girtller, który zostawił ciekawe pamiętniki dotyczące terenów obecnej Nowej Huty.

Spokrewniony z Kirchmayerami Jan Matejko zakupił dworek w 1876 roku za pieniądze ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem. W tym okresie dworek został przebudowany i rozbudowany według autorskiego projektu samego artysty. Matejko między innymi dobudował ganek własnego projektu oraz pracownię malarską. W Krzesławicach Jan Matejko stworzył wiele swoich dzieł, głównie portrety i szkice, a także cykl "Dzieje cywilizacji w Polsce", "Bohdan Chmielnicki z Tuhajbejem pod Lwowem", "Ksiądz Kordecki broniący Jasnej Góry", "Rzeczpospolita Babińska", (w tle ukazany jest ogród dworski w Krzesławicach), "Bolesław Rogatka i Zofia z Doren". Tutaj powstał też częściowo obraz "Kościuszko pod Racławicami". Kopiec po którym jedzie na obrazie Naczelnik znajdował się w tutejszym parku, a do obrazu pozowali miejscowi chłopi (jeden z nich, przedstawiony jako Bartosz Głowacki, zmienił sobie potem nazwisko z Boligłowa na Głowacki).

Po śmierci malarza dworek przeszedł w ręce żony a następnie syna Tadeusza. Choć Jan Matejko marzył, by Krzesławice stały się siedzibą rodową, to majątek był tak zadłużony, że trzeba go było sprzedać. Trafił on w ręce dawnych plenipotentów Matejki, Cybulskich], a po nich objęła go ich córka Maria Burzyńska. Ona to w 1959 roku przekazała dworek krakowskiemu Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych.

W dniu 17 stycznia 1966 w dworku dokonano uroczystego otwarcia muzeum. Znalazły tu miejsce pamiątki po Janie Matejce i Hugonie Kołłątaju, wyeksponowano poczet królów i książąt polskich (autorstwa uczniów J. Matejki Leonarda Stroynowskiego i Zygmunta Papieskiego), utworzono salę dydaktyczną.

- Wikipedia

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam wiosną 2011 roku.

Re: Kraków - Krzesławice, dwór Jana Matejki

: czwartek 15 mar 2018, 23:22
autor: Karolina Kot
Tak wyglądał dworek w marcu 2018 roku. Warto zwrócić uwagę na drewniany ganek, zaprojektowany przez samego mistrza. Pierwotnie znajdował się on po drugiej stronie budynku, przy północnym wejściu, prowadzącym do "małej sieni". Po renowacji w drugiej połowie XX wieku przeniesiono konstrukcję na obecne miejsce.
Niewielka dobudówka, zlokalizowana od strony wschodniej, to dawna pracownia artysty. Istniejący obiekt jest rekonstrukcją, oryginalna pracownia była drewniana.
Czasy Matejki pamiętają także drzwi wejściowe, w zbiorach muzeum znajduje się nawet pasujący do nich klucz.

Autorem odsłoniętego w roku 1994 popiersia przedstawiającego mistrza Jana jest profesor Czesław Dźwigaj.

Re: Kraków - Krzesławice, dwór Jana Matejki

: czwartek 15 mar 2018, 23:53
autor: Karolina Kot
We wnętrzu dworku nie zachowało się zbyt wiele oryginalnych sprzętów i pamiątek po Matejkach. W roku 1945 we wnętrzu zatrzymał się oddział Armii Czerwonej, który dość brutalnie obszedł się z budowlą. Na środku pomieszczeń żołnierze rozpalili ogniska, a materiałem opałowym stały się zabytkowe meble: szafy, łóżka itp.

Mimo wszystko dziś można podziwiać kilka ciekawych eksponatów, związanych z samym mistrzem i jego rodziną.

Oryginalne są między innymi: stolarka drzwiowa oraz żyrandole, pierwotnie przystosowane do świec, dawna lampa naftowa, umieszczona nad stołem (szklany klosz jest współczesną rekonstrukcją), obrotowe sztalugi oraz skrzynia na rysunki, a także fortepian, na którym grywała żona Jana, Teodora Matejko.

Re: Kraków - Krzesławice, dwór Jana Matejki

: piątek 16 mar 2018, 00:03
autor: Karolina Kot
Wśród innych ciekawych eksponatów dostrzec można rysunki i projekty autorstwa Jana Matejki, a także pamiątki po nim.
Uważa się, że główki dzieci, wyrzeźbione na oparciu jednego z krzeseł, przedstawiają potomstwo mistrza.

Re: Kraków - Krzesławice, dwór Jana Matejki

: piątek 16 mar 2018, 00:13
autor: Karolina Kot
Na zakończenie fotorelacji kilka zdjęć ogólnych, przedstawiających wnętrze Muzeum: