Jednak już po 1910 roku spadkobiercy Czesława sprzedali majątek w Dębnikach wraz z pałacem gminie Kraków za milion koron. Gmina najpierw oddała zakupiony teren i budynek pałacu w dzierżawę a później część terenu sprzedano. Pałac przeznaczono na Zakład Wychowawczy dla Nieletnich Chłopców, powadzony przez braci Albertynów. Zakład działał do wybuchu II Wojny Światowej.
Po wojnie budynek przejęło częściowo Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni, które działało w nim do 1980 roku. Od tej pory pozostawał opuszczony i niszczał. Zdewastowany budynek zakupiło w 1993 roku przedsiębiorstwo Skanska- oddział Hydrotest. Firma odnowiła budynek i przeznaczyła na swoje potrzeby.
Pałac ma bardzo urozmaiconą i malowniczą bryłę z wieżą widokową, tarasami i galeriami. Całość utrzymana jest w duchu klasycyzmu zmieszanego z renesansem. Wygląda trochę jak połączenie rezydencji pałacowej i zamku ( wieża).
Wokół pałacu rozciąga się, zrewitalizowany w ostatnim czasie, park miejski, który powstał na terenie dawnych ogrodów Lasockich. Z bulwarów wiślanych przy pałacu rozciąga się piękna panorama na Salwator
