Będzin - płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Moderator: Velder

Posty: 753
Rejestracja: piątek 07 sie 2015, 00:38
Lokalizacja: Będzin

Będzin - płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Dawid_FSO » piątek 28 sie 2015, 08:54

W Będzinie ostatnio natrafiłem na takie cuda. ;)
płytki.JPG
płytki.JPG (74.27 KiB) Przejrzano 11752 razy

płytki (1).JPG
płytki (1).JPG (73.82 KiB) Przejrzano 11752 razy
Zakaz wykorzystywania zdjęć bez zgody autora
Moja strona na FB dotycząca Kolei Piaskowych: https://www.facebook.com/kolejpiaskowa

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » wtorek 10 lis 2015, 23:27

Twoje znalezisko zapoczątkowało nowy dział na naszym Forum. ;)
Wątek ten poświęcony będzie ceramice użytkowej, a konkretnie przedwojennym płytkom ściennym i podłogowym, zdobiącym stare klatki schodowe. Czasami można dostrzec na nich nazwisko producenta.
Relikty takie są obecnie coraz rzadsze, niszczy je nieubłagany czas oraz remonty i inwestycje.
Mam nadzieję, że uda nam się uzbierać tutaj kilka tego typu pamiątek, by chociaż na fotografiach ocalić je od zapomnienia.

W Będzinie - Grodźcu, na klatkach schodowych robotniczych kamienic, znajdujących się przy dzisiejszej ulicy Marii Konopnickiej, nie kładziono ceramicznych płytek.
Schody i półpiętra wykonano z surowego betonu, w którym jednak ręka rzemieślnika odcisnęła logo zakładu.
Prezentowane niżej zdjęcia powstały kilka lat temu, a przedwojenne sygnatury pokazał mi swego czasu nasz forumowy historyk, Cezar Borgia.

Muszę kiedyś pokusić się o pełny katalog tych reliktów, zanim pokryje je tani gres, linoleum lub inne paskustwo.
Napis odciśnięty na schodach brzmi prawdopodobnie tak: "H. Łaszczewski, J. Strzałkowski, Sosnowice".
Jak na mój gust to była całkiem niezła i zapewne znacznie tańsza konkurencja dla kultowego już Alojzego Korzeńca. ;)
Załączniki
Będzin - Grodziec (4).JPG
Będzin - Grodziec (4).JPG (56.31 KiB) Przejrzano 11436 razy
Będzin - Grodziec (3).JPG
Będzin - Grodziec (3).JPG (59.68 KiB) Przejrzano 11436 razy
Będzin - Grodziec (2).JPG
Będzin - Grodziec (2).JPG (64.84 KiB) Przejrzano 11436 razy
Będzin - Grodziec (1).JPG
Będzin - Grodziec (1).JPG (51.2 KiB) Przejrzano 11436 razy
Będzin - Grodziec - widok ogólny na kamienice.JPG
Będzin - Grodziec - widok ogólny na kamienice.JPG (86.32 KiB) Przejrzano 11436 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » wtorek 17 lis 2015, 22:56

A oto kolejna płytka z Będzina. Znajduje się w podwórzu tej samej kamienicy, przy ulicy Stanisława Małachowskiego 52, w której swego czasu namierzyłam sygnaturkę mistrza Korzeńca, opisaną w osobnym wątku.
Tym razem producentem posadzki terakotowej była firma MARYWIL z Radomia, założona w 1896 roku, której składy znajdowały się w Warszawie, Łodzi oraz w Sosnowcu (lub - jak kto woli - Sosnowicach).
Więcej o informacji o tym zakładzie znaleźć można pod tym linkiem.

Osobiście mam do MARYWILA ogromny sentyment i ze względów emocjonalnych żaden tam Alojzy Korzeniec go nie przebije. Z płytkami tymi pierwszy raz zetknęłam się na gruzowisku nieopodal grodziska w Sosnowcu - Zagórzu już ponad piętnaście lat temu. Razem z Conanem z szacunkiem wyzbieraliśmy wówczas ułamki podłogowych płytek, pochodzących zapewne z pobliskiego kościoła lub związanych z nim zabudowań. Potłuczone kafelki przechowuję do dziś.
Na marginesie dodam, iż na odwrocie każdej z nich widnieje sygnatura producenta. MARYWIL to klasa sama w sobie!
Załączniki
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - płytka MARYWIL (1).JPG
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - płytka MARYWIL (1).JPG (57.09 KiB) Przejrzano 11333 razy
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - płytka MARYWIL (2).JPG
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - płytka MARYWIL (2).JPG (59.72 KiB) Przejrzano 11333 razy
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - płytka MARYWIL (4).JPG
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - płytka MARYWIL (4).JPG (47.41 KiB) Przejrzano 11333 razy
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - płytka MARYWIL (3).JPG
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - płytka MARYWIL (3).JPG (50.85 KiB) Przejrzano 11333 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » wtorek 17 lis 2015, 23:06

W tym samym podwórku, w bliźniaczej klatce schodowej, naprzeciwko sieni z zachowaną sygnaturą MARYWILA, ułożono identyczne kafelki.
Niestety, dwa rzędy przy drzwiach wejściowych przestały istnieć, a miejsce po nich zalano betonem. Jestem niemal pewna, że jeden z nieistniejących już dziś kafelków ozdobiono napisem MARYWIL.
Swoiste potwierdzenie tej tezy znalazłam na półpiętrze:
Załączniki
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - podwórko (1).JPG
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - podwórko (1).JPG (45.45 KiB) Przejrzano 11327 razy
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - podwórko (2).JPG
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - podwórko (2).JPG (56.73 KiB) Przejrzano 11327 razy
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - podwórko (3).jpg
Ulica Stanisława Małachowskiego 52 - podwórko (3).jpg (104.36 KiB) Przejrzano 11327 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » środa 18 lis 2015, 21:28

Dziś, jakby na zamówienie, udało mi się odszukać dwie kolejne płytki z sygnaturką MARYWIL RADOM.
Znajdują się na piętrze jednej z klatek schodowych przy ulicy Stanisława Małachowskiego 2 w Będzinie.
Obie pochodzą z zupełnie innej posadzki, umieszczono je wtórnie w miejsce ubytków.
W dodatku prawdopodobnie zostały umocowane do góry nogami, prezentując sygnatury, o których wspomniałam dwa posty wyżej.
Załączniki
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (1).JPG
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (1).JPG (34.1 KiB) Przejrzano 11320 razy
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (4).JPG
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (4).JPG (69.23 KiB) Przejrzano 11320 razy
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (3).JPG
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (3).JPG (61.95 KiB) Przejrzano 11320 razy
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (2).JPG
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (2).JPG (66.87 KiB) Przejrzano 11320 razy
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (5).JPG
Będzin - ul. Stanisława Małachowskiego 2, płytka MARYWIL (5).JPG (85.57 KiB) Przejrzano 11320 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » środa 18 lis 2015, 21:37

I jeszcze jedna uwaga.
Wydaje mi się, że A. Korzeniec mógł mieć w okolicy większy prestiż i być droższym producentem od MARYWILA.
Wnoszę to z obserwacji, iż płytkami Korzeńca wyłożone są reprezentacyjne, frontowe klatki schodowe, z szerokimi schodami o zdobionych balustradach i słonecznymi, dużymi mieszkaniami z balkonami.
W klatkach schodowych oficyn najczęściej stosowano beton, lastriko albo kamień wapienny.
W bogatszych kamienicach sienie i półpiętra w podwórkach wyłożone są płytkami firmy MARYWIL.

A oto swoista "sygnatura producenta", potwierdzająca pochodzenie surowca, z którego zostały wykonane schody w jednej z oficyn w Będzinie, przy Placu 3 Maja 11. ;)
Załączniki
Amonit jurajski.JPG
Amonit jurajski.JPG (73.92 KiB) Przejrzano 11313 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 lis 2015, 20:42

Ulica Modrzejowska 44.
Sygnatura rzemieślnika wykonującego posadzkę (lub właściciela obiektu) została uwieczniona w wylewce z lastriko. Niestety, jest tak mocno uszkodzona, iż nie da się już odczytać widniejącego tu pierwotnie napisu. Mam nadzieję, że z czasem uda się rozwikłać tą zagadkę.
Załączniki
Będzin, ul. Modrzejowska 44.JPG
Będzin, ul. Modrzejowska 44.JPG (34.68 KiB) Przejrzano 11096 razy
Ulica Modrzejowska 44 (1).JPG
Ulica Modrzejowska 44 (1).JPG (80.12 KiB) Przejrzano 11096 razy
Ulica Modrzejowska 44 (2).JPG
Ulica Modrzejowska 44 (2).JPG (95.52 KiB) Przejrzano 11096 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 lis 2015, 21:13

Pewny przypadek uwiecznienia inicjałów inwestora, a nie wykonawcy znalazłam w tym samym mieście, na posadzce kamienicy przy ulicy Ignacego Potockiego.
Właścicielem przybytku, zwanego Małym Będzinem, był bogaty, będziński Żyd, Jakub Chil Wiener.
Załączniki
Będzin - ulica Potockiego (1).JPG
Będzin - ulica Potockiego (1).JPG (73.08 KiB) Przejrzano 11095 razy
Będzin - ulica Potockiego (2).JPG
Będzin - ulica Potockiego (2).JPG (48.12 KiB) Przejrzano 11095 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1875
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Eworu » wtorek 24 lis 2015, 21:33

Wydaje mi się że napis z Modrzejowskiej 44 to "roku"
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 lis 2015, 21:49

Chyba masz rację. Nie ma to jak młoda głowa!
Niestety, najciekawsza część tego reliktu przepadła bezpowrotnie.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Będzin - płytki ceramiczne z sygnaturami producenta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości