Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta z różnych miejscowości

Moderator: Velder

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » niedziela 06 mar 2016, 20:45

"Panie majster, coś panu powiem; ale nie zezłości się pan na mnie?" Wystarczy, żeby człowieka żółć zalała. "Gadaj". "No, bo panie majster, byłem wczoraj na komunii w Porębie, w takiej wsi...". Gadajże do rzeczy! Cóż mnie twoje wsie i komunie obchodzą?". "Ta komunia była w kościele Świętego Józefa, kościół nowy całkiem, z cegły, chyba jakieś dziesięć lat temu pobudowany, a tam posadzka wykafelkowana, panie majster, wie pan przez kogo? Przez Marywila".
"No i co mnie to może obchodzić?". Pan Alojzy nie znosił Marywila, który miał warsztat dwie ulice dalej. "Powinno pana obchodzić, bo przy samym wejściu do kościoła, na środku posadzki między pojemnikami z wodą święconą, jest kafelek z sygnaturką, a ona w dodatku wygląda całkiem jak ta, której pan używa".

- Zbigniew Białas, "Korzeniec"

Zaintrygowana opisem rozpoczęłam swoje prywatne śledztwo.
Wystarczył krótki rzut okiem w życiorys pana profesora Białasa i wszystko stało się jasne - autor "Korzeńca" dzieciństwo spędził właśnie w Porębie (powiat zawierciański).
Po prostu MUSIAŁ tę opisaną płytkę Marywila widzieć na własne oczy.
Wygląda na to, że inspiracją do napisania wspomnianej powieści nie był tylko i wyłącznie kafelek zauważony w Sosnowcu, przy ulicy Żytniej 16. Tak naprawdę podwaliny pomysłu powstały wiele, wiele lat wcześniej, w kościele św. Józefa w Porębie, kiedy nikt jeszcze nie przypuszczał, że bystrooki chłopiec, którego uwagę zwróciła sygnatura glazurnika, zostanie kiedyś profesorem i poczytnym pisarzem.

Kilka miesięcy minęło, zanim los pozwolił zawitać w te okolice. Do kościoła wchodziłam z mocnym przekonaniem, graniczącym niemal z pewnością, że Marywil czeka tam na mnie.
Otworzyłam drzwi, odsunęłam ciężką kotarę...
Załączniki
Kościół w Porębie (1).JPG
Kościół w Porębie (1).JPG (92.14 KiB) Przejrzano 13166 razy
Kościół w Porębie (2).JPG
Kościół w Porębie (2).JPG (68.95 KiB) Przejrzano 13166 razy
Kościół w Porębie (4).JPG
Kościół w Porębie (4).JPG (44.54 KiB) Przejrzano 13166 razy
Kościół w Porębie (3).JPG
Kościół w Porębie (3).JPG (48.96 KiB) Przejrzano 13166 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » niedziela 20 mar 2016, 22:55

Piękna płytka z sygnaturą "Marywil Sosnowice" znajduje się przed wejściem do kościoła w Przegini, miejscowości położonej w powiecie krakowskim, w gminie Jerzmanowice - Przeginia.
Załączniki
Kośćiół Zbawiciela i Jana Nepomucena (1).JPG
Kośćiół Zbawiciela i Jana Nepomucena (1).JPG (16.47 KiB) Przejrzano 12977 razy
Płytka.JPG
Płytka.JPG (52.88 KiB) Przejrzano 12977 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: kusmanek » środa 18 maja 2016, 16:53

W Zawierciu, w kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 10 znaleźć można taką oto sygnaturę:
BUDOW
PERCYS
1912.


Przedsiębiorstwo budowlane, którego właścicielem był Eber Percys, mieściło się w Zawierciu, przy ul. Towarowej 11 (1926-27), później przeniesiono je pod numer 4 (1929). Percys zajmował się również stolarstwem. W 1915 roku mianowany został na członka Rady Miejskiej, zaś w 1928 stał się członkiem Zarządu Gminy Żydowskiej w Zawierciu.

20160518_094622 (Copy).jpg
20160518_094622 (Copy).jpg (137.35 KiB) Przejrzano 12786 razy

20160518_094629 (Copy).jpg
20160518_094629 (Copy).jpg (72.32 KiB) Przejrzano 12786 razy

20160518_094650 (Copy).jpg
20160518_094650 (Copy).jpg (141.67 KiB) Przejrzano 12786 razy
Born to make history

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » środa 25 maja 2016, 23:35

Bytom to prawdziwa pustynia dla poszukiwaczy zabytkowych sygnatur. Trochę szkoda, że w tym tak obfitym z historyczne budowle mieście większość kafelkowych posadzek, żeliwnych schodów, ceramicznych akantów oraz innych temu podobnych detali architektonicznych już na zawsze pozostanie bezimiennymi. Na szczęście trafiło mi się kilka wyjątków.

Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 :
Załączniki
Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 (1).JPG
Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 (1).JPG (57.81 KiB) Przejrzano 12871 razy
Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 (3).JPG
Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 (3).JPG (70.97 KiB) Przejrzano 12871 razy
Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 (2).JPG
Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 (2).JPG (83.34 KiB) Przejrzano 12871 razy
Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 (4).JPG
Bytom, ulica Wojciecha Korfantego 32 (4).JPG (56.57 KiB) Przejrzano 12871 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » sobota 11 cze 2016, 23:33

Teraz będzie słów kilka o Industriadzie, Czeladzi i o tym, jak to nie wysadziliśmy jednak niczego w powietrze.

Podczas wizyty w czeladzkiej Galerii Elektrownia wpadła mi w rękę gazetka, wydana z okazji Industriady.
Trzy sekundy wystarczyły, bym wytropiła krótki tekst pod tytułem "Mamy swojego Korzeńca!".
W artykule, którego autor ewidentnie zaglądał na nasze Forum (POZDRAWIAMY! :) ) opisano znajdującą się na ścianie dawnej elektrowni KWK "Saturn" ceramiczną, białą płytkę z sygnaturą naszego dobrego znajomego - M. Redla (swoją drogą nadal nie udało mi się rozwikłać kwestii jego imienia). Redel i tym razem wysmarował nazwę Sosnowca przez "v".

Niestety, podczas poszukiwań rzeczonej płytki glazurniczej odkryliśmy, iż jest ona aktualnie niedostępna i niewidoczna, przykrywa ją bowiem zabudowana tablica z wizerunkiem Victora Viannaya (którego jakoś tak od razu znienawidziłam z tego powodu). Skonstruowaliśmy więc rodzaj peryskopu z lusterka od puderniczki, potwierdzając lokalizację sygnatury. Nasze niezdrowe zainteresowanie tym fragmentem ściany nie uszło uwadze osób odpowiedzialnych za budynek Elektrowni - zaczęto nas obserwować, podejrzewając, że możemy np. próbować podłożyć bombę lub coś w tym stylu.
W końcu sprawa się wyjaśniła, zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Galerii w sierpniu, po demontażu banera, a na pocieszenie pokazano nam inną ciekawostkę - znajdujące się na podłodze płytki z odręcznymi podpisami sprzed wielu, wielu, wielu lat.

Przy okazji polecam wszystkim polowania na płytki z sygnaturami. Jak widać na kolejnym przykładzie, niezłe hece wychodzą podczas uprawiania tego typu hobby. :D
Załączniki
Victor Viannay.JPG
Z płytką M. Redel pod spodem
Victor Viannay.JPG (28.08 KiB) Przejrzano 12801 razy
Czeladź - Galeria Elektrownia (2).JPG
Czeladź - Galeria Elektrownia (2).JPG (62.03 KiB) Przejrzano 12801 razy
Czeladź - Galeria Elektrownia (1).JPG
Czeladź - Galeria Elektrownia (1).JPG (29.58 KiB) Przejrzano 12801 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » piątek 17 cze 2016, 15:15

Katowice - Szopienice, ulica biskupa Herberta Bednorza 11.
Drzwi były otwarte, w sieni widzę płytki z sygnaturami, więc wbijam w podskokach, przyklękam na jedno kolano, wyciągam z torebki latarkę i aparat fotograficzny i cykam fotki.
Wtem za plecami słyszę syreny alarmowe, robi się jakiś dziwny ruch i zamieszanie. Po raz kolejny podczas polowania na kafelki znalazłam się w środku zorganizowanych działań służb uprzywilejowanych - tym razem była to Straż Pożarna.

Przysięgam, z tym hobby nie sposób się nudzić! ;)
Załączniki
Ulica biskupa Herberta Bednorza 11.JPG
Ulica biskupa Herberta Bednorza 11.JPG (58.23 KiB) Przejrzano 12728 razy
Płytki z sygnaturą (3).JPG
Płytki z sygnaturą (3).JPG (88.57 KiB) Przejrzano 12728 razy
Płytki z sygnaturą (2).JPG
Płytki z sygnaturą (2).JPG (41.87 KiB) Przejrzano 12728 razy
Płytki z sygnaturą (1).JPG
Płytki z sygnaturą (1).JPG (66.11 KiB) Przejrzano 12728 razy
Płytki z sygnaturą (6).JPG
Płytki z sygnaturą (6).JPG (59.93 KiB) Przejrzano 12728 razy
Płytki z sygnaturą (5).JPG
Płytki z sygnaturą (5).JPG (90.73 KiB) Przejrzano 12728 razy
Płytki z sygnaturą (4).JPG
Płytki z sygnaturą (4).JPG (85.04 KiB) Przejrzano 12728 razy
Służby zorganizowane (2).JPG
Służby zorganizowane (2).JPG (27.62 KiB) Przejrzano 12728 razy
Służby zorganizowane (1).JPG
Służby zorganizowane (1).JPG (102.09 KiB) Przejrzano 12728 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 cze 2016, 21:55

Przed chwilą dostałam donos o kolejnej sygnaturze, tym razem zlokalizowanej w Czeladzi. Postaram się sfotografować obiekt w najbliższym czasie.
Pozdrowienia dla niezawodnej Poczty Polskiej!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » piątek 24 cze 2016, 23:04

Udało mi się dziś uwiecznić wspomniany wcześniej czeladzki relikt, wyłuskany z mroku przeszłości przez mojego kuzyna, Przemka.
Na miejscu okazało się, że schody oznaczono świetnie zachowaną sygnaturą dobrze już znanego na naszym Forum duetu H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca.
Interesujący nas obiekt znajduje się w klatce schodowej domu przy ulicy 21 Listopada 6.

Oj, coś czuję, że w Czeladzi tego typu "niespodzianek" będzie znacznie więcej, trzeba tylko poszukać, pozaglądać, popatrzeć uważnym okiem.
Załączniki
Czeladź, ulica 21 Listopada 6.JPG
Czeladź, ulica 21 Listopada 6.JPG (43.62 KiB) Przejrzano 13202 razy
H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca (1).JPG
H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca (1).JPG (43.42 KiB) Przejrzano 13202 razy
H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca (3).JPG
H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca (3).JPG (79.52 KiB) Przejrzano 13202 razy
H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca (2).JPG
H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca (2).JPG (72.71 KiB) Przejrzano 13202 razy
H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca (4).JPG
H. Błaszczewski i J. Strzałkowski z Sosnowca (4).JPG (89.36 KiB) Przejrzano 13202 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » czwartek 07 lip 2016, 00:11

Zabytkowa warzelnia Tyskich Browarów Książęcych. Na pięknych, oryginalnych płytkach ceramicznych zachowała się tu sygnatura z datą:
Załączniki
Browar w Tychach.jpg
Browar w Tychach.jpg (38.88 KiB) Przejrzano 13161 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta

Postautor: Karolina Kot » środa 24 sie 2016, 23:05

Wrocław, Plac Solny:
Załączniki
Wrocław - Plac Solny (1).JPG
Wrocław - Plac Solny (1).JPG (110.19 KiB) Przejrzano 13250 razy
Wrocław - Plac Solny (2).JPG
Wrocław - Plac Solny (2).JPG (124.71 KiB) Przejrzano 13250 razy
Wrocław - Plac Solny.JPG
Wrocław - Plac Solny.JPG (122.48 KiB) Przejrzano 13250 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Płytki ceramiczne z sygnaturami producenta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości