Kraków – Synagoga w Bejt Cholim

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Kraków – Synagoga w Bejt Cholim

Postautor: Franek D. » czwartek 02 kwie 2015, 18:45

Przy ul. Skawińskiej na krakowskim Kazimierzu, za kolejką czekających na obiad u braci albertynów, ukazał mi się Szpital Kliniczny Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ. W ogródku przed frontem szpitala minąłem pomnik poświęcony pamięci Piotra Skrzyneckiego, postawiony przez przyjaciela - wieloletniego kierownika kliniki i słynnego internisty prof. Andrzeja Szczeklika. We wschodniej, dobudowanej części szukałem, w których oknach przed wojną znajdowała się Synagoga Żydowskiego Szpitala.

Dawny Szpital Żydowski istnieje w tym miejscu od 1822 r. Najstarsza, frontowa część została zbudowana w stylu neoromańsko - eklektycznym. XIX w. "Szpital Izraelicki", jak na tamte lata był bardzo nowoczesny i stanowił przedmiot dumy krakowskiej Gminy Żydowskiej. Jego gmach był też kilkakrotnie rozbudowywany. Posiadał (niespotykaną w innych szpitalach) koszerną kuchnię dla pacjentów. Przed II wojną światową, podczas kolejnego powiększania szpitala, dobudowano wielkie, wschodnie skrzydło oraz synagogę dla przebywających w szpitalu pacjentów oraz personelu.
Załączniki
01. Szpital Żydowski.JPG
01. Szpital Żydowski.JPG (42.42 KiB) Przejrzano 4416 razy
02. Szpital Żydowski.JPG
02. Szpital Żydowski.JPG (55.47 KiB) Przejrzano 4416 razy
03. Szpital Żydowski.JPG
03. Szpital Żydowski.JPG (60.97 KiB) Przejrzano 4416 razy
05. Szpital Żydowski.JPG
05. Szpital Żydowski.JPG (71.76 KiB) Przejrzano 4416 razy
04. Szpital Żydowski.JPG
04. Szpital Żydowski.JPG (58.46 KiB) Przejrzano 4416 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kraków - synagogi i domy modlitw”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości