Strona 1 z 1

Kraków – Synagoga Tempel

: sobota 14 mar 2015, 22:13
autor: Franek D.
Jest jedną z kilku czynnych synagog na krakowskim Kazimierzu. Została zbudowana przy ul. Miodowej w stylu neoromańskim z elementami neorenesansowymi w roku 1862. Wnętrze posiada wystrój mauretański. W okresie międzywojennym została powiększona o nawy boczne.
Jako Synagoga Postępowa, zawsze różniła się od innych Ortodoksyjnych wieloma elementami. Np.w Tempel, podczas uroczystości organista grał na organach oraz śpiewał chór kobiecy.

Re: Kraków – Synagoga Tempel

: sobota 14 mar 2015, 22:37
autor: Mario
Synagoga stoi w widłach ulic Miodowej oraz Podbrzezie. Posiada piękną fasadę z umieszczonymi w szczycie tablicami Dziesięciorga Przykazań.

Re: Kraków – Synagoga Tempel

: wtorek 17 mar 2015, 23:29
autor: Franek D.
Już przed wojną charakter nabożeństw w synagodze postępowej Tempel wyraźnie odbiegał od tradycyjnych nabożeństw żydowskich, szczególnie tych ortodoksyjnych. Odbywał się według zreformowanej w XIX w. liturgii, przez co był podobny nieco do nabożeństw w świątyniach chrześcijańskich. Np. obok udziału organisty oraz żeńskiego chóru, kazania wygłaszał kaznodzieja.

W okresie okupacji w synagodze urządzono magazyn oraz stajnię dla koni. Mimo jej zdewastowania, po zakończeniu II wojny światowej stała się pierwszą z krakowskich czynnych synagog.
Kiedy w latach 70-tych ub.w. studiowałem na ul. Podbrzezie (WSP), w każdy piątek po zajęciach wieczornych mijałem intensywnie oświetlony wewnątrz, tajemniczy budynek. Pewnego razu z ciekawości zaglądnąłem przez uchylone drzwi. Wewnątrz odbywały się modły.

Re: Kraków – Synagoga Tempel

: poniedziałek 27 cze 2016, 23:03
autor: Karolina Kot
Noc Synagog 2016:

Re: Kraków – Synagoga Tempel

: wtorek 31 sty 2017, 21:33
autor: Mario
W przeciwieństwie do innych synagog, Tempel ma wnętrze pełne przepychu.
Złocony sufit oraz balustrada galerii babińca świadczą o wielkiej majętności postępowych Żydów przedwojennego Kazimierza.

Re: Kraków – Synagoga Tempel

: poniedziałek 06 lut 2017, 22:44
autor: Mario
Synagoga ma 21 witraży z podpisami ich fundatorów. Jeden z dwoch najpiękniejszych jest darem Izaaka i Amalji Potok.
Dwa z tyłu pod lewym babińcem (ostatnie zdjęcie) zostały poświęcone pamięci prezesa Krakowskiej Wyznaniowej Gminy Żydowskiej Czesława Jakubowicza i jego żony Marii.

Re: Kraków – Synagoga Tempel

: wtorek 30 maja 2017, 23:12
autor: Franek D.
Noc Synagog 2017

W świątyni odbywała się głośna dyskoteka (na poziomie 95 dB) z dominującymi, niskimi uderzeniami (średnio 80 Hz).
Płynące z głośników potężne niskoczęstotliwościowe dudnienie wprawiało tańczących - oraz zabytkowy budynek - w dragania (od ul. Miodowej są już widoczne pęknięcia w ścianie synagogi).

Jeden z witraży ufundował swojej kochanej mamie przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie (...)