Ojców - krzyż ze szrapneli

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ojców - krzyż ze szrapneli

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 15 cze 2015, 21:26

Kamienna kapliczka zwieńczona nietypowym krzyżem jest ukryta pomiędzy przepięknymi, drewnianymi willami Ojcowa, po lewej stronie szlaku turystycznego, wiodącego z ojcowskiego zamku do Bramy Krakowskiej.
Ramiona krucyfiksu zbudowane są z pochodzących z okresu I Wojny Światowej skorup oraz zapalników pocisków, zwanych szrapnelami. Wokół głowy Chrystusa dostrzec można ponadto pozostałości po glorii, wykonanej z nabojów do karabinu typu Mosin. Wydaje mi się, że fragmentów tego typu naboi użyto zamiast gwoździ przebijających dłonie i stopy Zbawiciela.

Krzyż dostrzegłam dosłownie kątem oka i od razu zdałam sobie sprawę z tego, że gdzieś już go wcześniej widziałam... Po chwili namysłu wszystko stało się jasne - przecież czytałam o tym obiekcie w książce doktora Jerzego Pałosza, "Śmiercią Złączeni".
Załączniki
Widok ogólny.jpg
Widok ogólny.jpg (99.76 KiB) Przejrzano 8591 razy
Chrystus.jpg
Chrystus.jpg (24.96 KiB) Przejrzano 8591 razy
Nietypowy krzyż.jpg
Nietypowy krzyż.jpg (98.44 KiB) Przejrzano 8591 razy
Naboje jako Chrystusowa gloria.JPG
Naboje jako Chrystusowa gloria.JPG (45.37 KiB) Przejrzano 8591 razy
Gwoździe Chrystusowe.JPG
Gwoździe Chrystusowe.JPG (33.02 KiB) Przejrzano 8591 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ojców - krzyż ze szrapneli

Postautor: Karolina Kot » piątek 20 lis 2015, 16:02

Według informacji, które na jednym z wykładów przekazał pan Dominik Synowiec, krzyż ten wzniesiono prawdopodobnie w 1922 roku, jako wotum za szczęśliwy powrót z austriackiej niewoli. Jest to najpewniej najstarszy krzyż ze szrapneli w okolicy, dopiero później zaczęły pojawiać się kolejne - widocznie nastała na nie swoista moda.
Załączniki
Krzyż z Ojcowa (1).JPG
Krzyż z Ojcowa (1).JPG (67.44 KiB) Przejrzano 8439 razy
Krzyż z Ojcowa (2).JPG
Krzyż z Ojcowa (2).JPG (33.39 KiB) Przejrzano 8439 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Ojców - krzyż ze szrapneli

Postautor: RUBEX » niedziela 20 sty 2019, 16:38

Zdjęcia sprzed paru godzin.
Załączniki
IMG_1.JPG
IMG_1.JPG (210.37 KiB) Przejrzano 6127 razy
IMG_2.JPG
IMG_2.JPG (82.82 KiB) Przejrzano 6127 razy
IMG_3.JPG
IMG_3.JPG (42.27 KiB) Przejrzano 6127 razy
IMG_4.JPG
IMG_4.JPG (62.01 KiB) Przejrzano 6127 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Krzyże wykonane z pocisków i elementów uzbrojenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości