Tarnawa - krzyż z łusek nabojów

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Tarnawa - krzyż z łusek nabojów

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 02 kwie 2018, 23:24

We wsi Tarnawa, położonej w powiecie olkuskim, w gminie Trzyciąż, na terenie jednej z prywatnych posesji, znajdującej się przy głównej drodze biegnącej przez miejscowość, zauważyłam niepozorny, metalowy krzyż. Niezbyt duży krucyfiks, na pierwszy rzut oka wyglądający raczej niepozornie, zaintrygował mnie na tyle, że przestałam sobie nucić pod nosem "Wieśka Tico" oraz "Mój Passat robi we wsi szum", zatrzymałam Archimedesa i chwyciłam w dłoń aparat fotograficzny.
W tym samym momencie otoczyło mnie przeraźliwe ujadanie psów należących do właścicieli domu.

Po bliższych oględzinach okazało się, że omawiany tu krzyż - tak jak podejrzewałam - został wykonany z łusek nabojów z II Wojny Światowej, ale dokładniejszych okoliczności jego powstania nie udało mi się ustalić. Wywiad terenowy z mieszkańcami przeprowadziłam na migi, trzy rezolutne czworonogi nie odpuściły nawet na moment.
Może i dobrze, mam przynajmniej 100% pewności, że absolutnie żadna krzywda temu ciekawemu obiektowi nie grozi. Jest wybitnie dobrze pilnowany. :)

Zdjęcia wykonałam w ostatnim dniu marca 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Krzyż z łusek pocisków (1).JPG
Krzyż z łusek pocisków (1).JPG (49.49 KiB) Przejrzano 4275 razy
Krzyż z łusek pocisków (3).JPG
Krzyż z łusek pocisków (3).JPG (24.17 KiB) Przejrzano 4275 razy
Krzyż z łusek pocisków (4).JPG
Krzyż z łusek pocisków (4).JPG (50.28 KiB) Przejrzano 4275 razy
Krzyż z łusek pocisków (2).JPG
Krzyż z łusek pocisków (2).JPG (52.13 KiB) Przejrzano 4275 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Krzyże wykonane z pocisków i elementów uzbrojenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość