Prudnik - krzyż Schöpsa

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prudnik - krzyż Schöpsa

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 10 kwie 2017, 22:29

W Prudniku, przy ulicy Powstańców Śląskich, na wysokości skrzyżowania z ulicą Monte Cassino, na niewielkim wzniesieniu przy drodze prowadzącej z miasta w kierunku Lubrzy, znajduje się drewniany krzyż z figurą Chrystusa.
Niewiele osób mijających krucyfiks zdaje sobie sprawę z tego, iż upamiętnia on dawne miejsce kaźni. W roku 1828 wykonano tu ostatnią publiczną egzekucję na mordercy, którym był niejaki Peter Schöps.
Nie znam dokładnie historii jego życia oraz szczegółów zbrodni, jakiej się dopuścił, wiem jedynie, iż miał on zamordować kobietę, która odrzuciła jego zaloty i wyszła za innego mężczyznę, a dodatkowo przywłaszczyć sobie niemały posag, należący do panny młodej.
Zabójca został złapany i skazany podczas procesu na karę śmierci. Potraktowano go bardzo okrutnie, wręcz na sposób średniowieczny - zginął łamany kołem.
Został pochowany na miejscu kaźni, które czyjeś miłosierne ręce upamiętniły drewnianym krucyfiksem z wizerunkiem Zbawiciela, zwanym na pamiątkę tragicznych wydarzeń "Krzyżem Schöpsa".

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2017 roku.
Załączniki
Krzyż w miejscu kaźni (1).JPG
Krzyż w miejscu kaźni (1).JPG (72.22 KiB) Przejrzano 3937 razy
Krzyż w miejscu kaźni (3).JPG
Krzyż w miejscu kaźni (3).JPG (70.57 KiB) Przejrzano 3937 razy
Krzyż w miejscu kaźni (2).JPG
Krzyż w miejscu kaźni (2).JPG (69.19 KiB) Przejrzano 3937 razy
Krzyż w miejscu kaźni (4).JPG
Krzyż w miejscu kaźni (4).JPG (76.86 KiB) Przejrzano 3937 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytkowe krzyże i figury świętych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości