Moczydło - kopiec

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Moczydło - kopiec

Postautor: Karolina Kot » piątek 13 paź 2017, 00:17

We wsi Moczydło, położonej w powiecie miechowskim, w gminie Książ Wielki, nieopodal stacji benzynowej, znajdującej się przy krajowej "siódemce", dostrzec można słabo zachowane pozostałości prehistorycznego kurhanu.
Nie jest jasne, z jakiego okresu dziejowego obiekt ten pochodzi, gdyż nie został badany archeologicznie, przypuszczam jednak, iż usypano go w epoce brązu.
Pierwotnie kopiec był przynajmniej dwukrotnie wyższy, a jego podstawa miała średnicę 30 metrów.
Moczydłowski kurhan wyraźnie zaznaczał się w terenie jeszcze w połowie XX wieku, niestety, w późniejszych latach został niemal całkowicie rozorany w wyniku działań rolniczych.
Dziś jest to zabytek zupełnie zapomniany, a samo jego wypatrzenie wymaga pewnej wprawy.

Szkoda, że podczas wizyty w Moczydle nie miałam pod ręką mojego latającego Chronosa. Oko drona zapewne ukazałoby nadal czytelne piękno tego mało znanego obiektu.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w październiku 2017 roku.
Załączniki
Kurhan (1).JPG
Kurhan (1).JPG (65.41 KiB) Przejrzano 4210 razy
Kurhan (2).JPG
Kurhan (2).JPG (59.8 KiB) Przejrzano 4210 razy
Kurhan (3).JPG
Kurhan (3).JPG (93.53 KiB) Przejrzano 4210 razy
Kurhan (4).JPG
Kurhan (4).JPG (73.3 KiB) Przejrzano 4210 razy
Kurhan (5).JPG
Kurhan (5).JPG (64.42 KiB) Przejrzano 4210 razy
Widok LIDAR.jpg
Widok LIDAR.jpg (17.52 KiB) Przejrzano 4210 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Moczydło - kopiec

Postautor: Karolina Kot » niedziela 15 paź 2017, 20:50

Sprawa zdjęć z lotu ptaka została ogarnięta szybko i skutecznie. :)
Kurhan z Moczydła z takiej perspektywy stał się znacznie bardziej czytelny.

Aha, jeszcze jedno. Sprawdziłam, zabytek jest widoczny z krajowej "siódemki". Jadąc z Krakowa do Warszawy należy go wypatrywać na polach przed stacją benzynową.
Załączniki
Kurhan w Moczydle (1).jpg
Kurhan w Moczydle (1).jpg (99.33 KiB) Przejrzano 4163 razy
Kurhan w Moczydle (4).jpg
Kurhan w Moczydle (4).jpg (83.39 KiB) Przejrzano 4163 razy
Kurhan w Moczydle (2).jpg
Kurhan w Moczydle (2).jpg (100.37 KiB) Przejrzano 4163 razy
Kurhan w Moczydle (3).jpg
Kurhan w Moczydle (3).jpg (40.17 KiB) Przejrzano 4163 razy
Kurhan w Moczydle (5).jpg
Kurhan w Moczydle (5).jpg (75.74 KiB) Przejrzano 4163 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości