Strona 1 z 1

Sosnowiec - "Niebieska kamienica"

: środa 30 mar 2016, 20:54
autor: Karolina Kot
W Sosnowcu, przy ulicy Szklarnianej 1, znajduje się stara kamienica, pochodząca zapewne z przełomu XIX i XX wieku.
Jest to piętrowy budynek z użytkowym poddaszem, zaadaptowanym na mieszkania. Do wnętrza prowadziły cztery, równomiernie rozmieszczone klatki schodowe, wyeksponowane na elewacji.
Od kilku lat obiekt ten, pomalowany na charakterystyczny, błękitny kolor, coraz bardziej się wyludniał. Ostatecznie zamurowano wszystkie wiodące do jego wnętrza otwory, podejmując decyzję o wyburzeniu tej charakterystycznej budowli, znajdującej się w granicach ścisłego centrum miasta.

Niebieska kamienica przy ul. Szklarnianej jeszcze w tym roku ma zostać wyburzona

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu planuje w tym roku wyburzenie charakterystycznej niebieskiej kamienicy przy ul. Szklarnianej. Budynek zostanie odbudowany w formie uzgodnionej z konserwatorem zabytków.

Na początku tego roku w budynku zamurowano drzwi i wejścia na parterze. W tym czasie trwały już rozmowy z konserwatorem zabytków [budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków] w sprawie przyszłości budynku.
Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu, poinformowała w środę, że ostatecznie budynek zostanie wyburzony. W kolejnym etapie planowana jest odbudowa kamienicy.
Jak widać na wizualizacji przekazanej nam przez MZZL, budynek zyska dwie nowe kondygnacje, równając do istniejącej linii zabudowy. Widać też, że nowy budynek będzie nieco krótszy od istniejącego, przez co wyrówna do istniejącej linii zabudowy od strony ul. Dekerta.
- Wyburzenie jest już przesądzone i planujemy je jeszcze w tym roku - powiedziała nam dyrektor Joanna Sekuła. Dodała, że nie są jeszcze przesądzone nowe funkcje odbudowanej kamienicy. Niedawno mówiło się, że być może budynek zostanie przeznaczony na funkcje społeczne. - Nie wykluczamy tego, pod uwagę brane są także funkcje komercyjne - dodaje dyrektorka MZZL.
Wyburzenie i odbudowa kamienicy przy ul. Szklarnianej ma być częścią rewitalizacji centrum Sosnowca. Jeszcze w tym roku powinna się rozpocząć modernizacja sąsiadującego z niebieską kamienicą targowiska.

sosnowiec.wyborcza.pl

Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą z lutego 2016 roku. Wyszły fatalnie, więc chyba będę musiała w najbliższym czasie zajrzeć do centrum Sosnowca. ;)

Re: Sosnowiec - "Niebieska kamienica"

: środa 30 mar 2016, 22:14
autor: Eworu
A może zerknęłabyś czy od podwórka nie ma jakiejś dziury? Obejrzyj też okienka piwniczne, mocno wystające grzymsy, daszki nad komórkami prowadzące do okien na piętrze...

Re: Sosnowiec - "Niebieska kamienica"

: czwartek 31 mar 2016, 20:23
autor: Karolina Kot
Zerknęłam.
Oto "Niebieska kamienica" w dniu 31 marca 2016 roku:

Re: Sosnowiec - "Niebieska kamienica"

: czwartek 21 lip 2016, 18:16
autor: Karolina Kot
Kamienica przy ul. Szklarnianej zyska dwie przeszklone kondygnacje

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu zamówił projekt przebudowy kamienicy przy ul. Szklarnianej. Ostatecznie budynek będzie wyglądał inaczej niż wcześniej prezentowano.

Jak nam powiedziała Joanna Sekuła, dyrektor MZZL, zakład zaprosił do przedstawienia koncepcji kilka wybranych pracowni architektonicznych. Ostatecznie wspólnie z władzami miasta zdecydowano się na propozycję gliwickiej pracowni Abaqus, której zlecono już projektowanie. Wcześniej koncepcję skonsultowano z biurem wojewódzkiego konserwatora zabytków, który musiał zaakceptować propozycję.

Po przebudowie kamienica zyska dodatkowe dwie kondygnacje. Gdy w marcu pokazywaliśmy pierwszy wizualizacje, miały mieć one klasyczną formę z elewacją z czerwonej cegły. Według najnowszej koncepcji, ostatecznie nadbudowa ma mieć bardziej nowoczesną szklaną konstrukcję. Tak jak wcześniej proponowano, budynek będzie nieco krótszy.

Anna Jedynak, wiceprezydent Sosnowca, mówiła nam wcześniej, że przebudowa kamienicy przy ul. Szklarnianej będzie częścią projektu rewitalizacji centrum miasta. Urzędnicy liczą na unijne dofinansowanie. Powierzchnie w kamienicy mają być przeznaczone na działalność społeczną oraz na cele komercyjne.

Piotr Purzyński
sosnowiec.wyborcza.pl

Re: Sosnowiec - "Niebieska kamienica"

: środa 12 lip 2017, 23:13
autor: Karolina Kot
Burzą, nie burzą, odbudowują, nie odbudowują?
Zawiłe są losy tej opuszczonej kamienicy w centrum miasta.
O ile mnie pamięć nie myli już jeden taki "przebudowany" i niedokończony hotel stoi sobie w Sosnowcu, przy ulicy Gabriela Narutowicza.
Kamienica przy Szklarnianej zostanie wyburzona. Ma ją odbudować prywatna firma

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu nie zrezygnował z "przebudowy" niebieskiej kamienicy przy ul. Szklarnianej 1. Nowy pomysł jest taki, żeby inwestycję zrealizować w partnerstwie publiczno-prywatnym.
Przebudowa kamienicy przy ul. Szklarnianej 1 początkowo miała zostać włączona do projektu rewitalizacji centrum Sosnowca, co wiązało się z szansą na unijne dofinansowanie inwestycji. Ostatecznie jednak do programu włączono inne kamienice w centrum.

MZZL nie zrezygnował z przebudowy niebieskiej kamienicy, ma ona jednak być realizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym.

– W ciągu miesiąca planujemy rozpocząć wyburzenia – zapowiada Joanna Sekuła, dyrektor MZZL. I dodaje, że zakład rozpocznie jednocześnie postępowanie na wybór prywatnego partnera, który sfinansuje inwestycję.
Odbudowa kamienicy ma być realizowana według koncepcji przygotowanej wcześniej przez gliwicką pracownię Abaqus. Zakłada ona, poza trzema klasycznymi kondygnacjami, nadbudowę budynku o dwie przeszklone kondygnacje. Przeszklona będzie także klatka schodowa od strony ul. Dekerta.

Powierzchnie w nowej kamienicy mają zostać przeznaczone pod handel, biura i usługi. Prywatny inwestor miałby kamienicę wybudować i utrzymywać. – Być może część lokali z przeznaczeniem na działalność społeczną będzie do dyspozycji gminy, która płaciłaby prywatnej firmie za gotowość eksploatacyjną – mówi dyrektor Joanna Sekuła. I dodaje, że ostateczne szczegóły partnerstwa zostaną określone w trakcie dialogu z prywatnym inwestorem.

Piotr Purzyński
12 lipca 2017
Źródło: sosnowiec.wyborcza.pl

Re: Sosnowiec - "Niebieska kamienica"

: czwartek 28 gru 2017, 20:07
autor: Karolina Kot
No i "Niebieska kamienica" została wyburzona. A przechodziłam (a w zasadzie przebiegałam) pod nią zaledwie kilka dni wcześniej.
Faktycznie, z wnętrza dobiegały jakieś odgłosy prac, ale nie przywiązałam do nich wagi.

Re: Sosnowiec - "Niebieska kamienica"

: niedziela 21 sty 2018, 08:00
autor: Karolina Kot
Już w zasadzie po wszystkim, pozamiatane. Można sobie zajrzeć do piwnic i obejrzeć przekrój poprzeczny zachodniej ściany.