Niemcy - Green Sanatorium

Moderator: Eworu

Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Niemcy - Green Sanatorium

Postautor: Eworu » poniedziałek 07 maja 2018, 00:53

Środowe popołudnie. Dwa auta na polskich blachach pomykają przez wąskie leśne drogi niemieckiej Saksoni na każdym zakręcie wzbijając chmurę pyłków spadłych z drzew. Przy pełnej szybkości gdzieś w ich oknach na parę sekund spośród drzew przebijają się dachy starego zapomnianego sanatorium. Po chwili pojazdy parkują w zatoczce, a 5 ciemnych postaci zaczyna mozolne przedzieranie się przez gęstwinę lasu...
W samej miejscowości, o ile wogóle można ją tak nazwać, poza zabudowaniami sanatorium znajdziemy jedynie dwa bloki i dwa domy. Główny człon budynku stanowią dwie ogromnych rozmiarów sale. Poza pięknymi półkolistymi oknami ,które doskonale doświetlają pomieszczenia, zdobi je geometryczny wzór sufitu. W jednej z sal znajduje się rząd ustawionych łóżek szpitalnych. Niestety prawdopodobnie nie jest to oryginalny stan pomieszczenia - wydaje mi się że to eksploratorzy naznosili tam łóżka z całego budynku. Resztę parteru w większości stanowią pokoje ozdobione bajkowymi postaciami. Piętro nosi już ślady współczesnego remontu i nie znajdziemy tam nic ciekawego. Na terenie kompleksu znajduje się jeszcze kaplica przerobiona na halę sportową oraz plac zabaw.

Budynki sanatorium zostały wybudowane w latach 1899-1900. Zostało ono nazwane Carolagrün na cześć obecnej królowej Saksonii - Caroli. Początkowo było to sanatorium gruźliczne dla kobiet, które działało do 1965 roku. Wewnątrz znajdował się rentgen, sale operacyjne, laboratorium, gabinety zabiegowe, kaplica, łaźnie. Miało ono pojemność 189 łóżek. Od 1966 do 1995 roku działało jako oddział pobliskiego szpitala psychiatrycznego. W bardziej współczesnych czasach zostało przejęte przez stowarzyszenie charytatywne pomagające osobom niepełnosprawnym - zarazem jako ośrodek rehabilitacyjny jak i mieszkanie dla nich. Prawdopodobnie w dobie prywatyzacji po upadłym NRD zostało przekazane za grosze wspomnianej organizacji. Jednak w dłuższej perspektywie utrzymywanie tak ogromnego gmachu, gdzie sufity mają po kilka metrów wysokości i ogrzanie kosztuje krocie , stało się ciężarem dla stowarzyszenia które ostatecznie opuściło gmach w czerwcu 2000 roku. W 2004 roku sanatorium zostało zakupione przez prywatnego inwestora. W 2013 roku wymieniono dach i okna, lecz dalszy remont stoi w miejscu.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Opuszczone hotele, ośrodki, domy wczasowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość